Recenzja Tezos – Czy Tezos jest naprawdę wszystkim, czym może się pochwalić?

Dlaczego stworzono Tezos

Powodem stworzenia Tezos było uniemożliwienie nieuczciwym zachowaniom osiągania zysków. Jest on oparty na powszechnym uczestnictwie i wykorzystuje mechanizm konsensusu Proof-of-Stake (PoS). Ma on również pomóc programistom w tworzeniu zdecentralizowanych aplikacji. Ale czy Tezos jest rzeczywiście tym, za co się podaje? Przekonajmy się. W tym artykule omówimy niektóre z kluczowych cech Tezos.

Opiera się na powszechnej partycypacji

Nagrody w tokenach w kryptowalucie takiej jak Tezos nie tracą na wartości po wprowadzeniu do obiegu, pomimo efektu inflacyjnego nowych monet. Dzieje się tak dlatego, że każdy interesariusz może głosować nad propozycją lub aktualizacją. Jeśli propozycja lub ulepszenie otrzyma wysokie poparcie, jest wprowadzana do sieci i dystrybuowana wśród wszystkich użytkowników bez rozwidlania. Metoda ta pozwala uniknąć niesprawiedliwości związanej z opodatkowaniem nagród w postaci tokenów.

Sieć Tezos implementuje mechanizm konsensusu proof of stake, który jest podobny do protokołu Casper PoS w Ethereum. Udziałowcy zarabiają monety za tworzenie bloków i kompensują inflację, deponując środki. W przypadku Ethereum wszyscy udziałowcy mogą uczestniczyć w mechanizmie konsensusu. Jednak w przypadku Tezos użytkownicy delegują produkcję bloków operatorom puli, którzy uruchamiają pełne węzły o wysokiej dostępności. Aby móc głosować, muszą wykuć co najmniej osiem tysięcy tokenów XTZ.

Projekt Tezos rozpoczął się w 2014 roku, pięć lat po premierze bitcoina. Projekt jest prowadzony przez Arthura i Kathleen Breitmanów, których doświadczenie obejmuje pracę nad samojeżdżącymi samochodami oraz najnowocześniejsze technologie rozproszonych baz danych. Oznacza to, że Tezos dobrze wpisuje się w przyszłość. Jeśli jednak jesteś weteranem rynku bitcoinów, postawienie części swojego majątku może nie być mądrym posunięciem.

Tezos charakteryzuje się wyjątkowym sposobem zarządzania. Podczas gdy większość wczesnych blockchainów polega na zespołach programistów i społecznościach górniczych przy podejmowaniu decyzji, Tezos próbuje wbudować proces decyzyjny w samą sieć. System ten umożliwia udział użytkowników w rozwoju głównego systemu i decentralizuje utrzymanie sieci. System ten został zaprojektowany z myślą o tych krytycznych właściwościach, a twórcy wdrożyli je za pomocą formalnych dowodów matematycznych.

Używa mechanizmu konsensusu Proof-of-Stake (PoS)

W przeciwieństwie do wielu innych platform kryptowalutowych, Tezos używa mechanizmu konsensusu Proof of-Stake do ustanowienia swojego systemu konsensusu. Metoda ta umożliwia wybór uczestników na podstawie ich stawki lub liczby posiadanych przez nich tokenów. Tezos ma wysoki współczynnik Giniego, co oznacza, że duża część XTZ znajduje się w posiadaniu niewielkiej grupy osób. Ponadto Tezos ma sformalizowany proces głosowania.

Właściciele tokenów mogą przekazać swoje prawa do walidacji innym użytkownikom Tezos. Delegaci nie są właścicielami tokenów, które delegują, i nie mogą ich wydawać. Prawa do wypieku są własnością losowo wybranego tokena. Dzięki temu wszyscy posiadacze tokenów nie są osłabiani przez nagrody inflacyjne. Ponadto delegaci mogą zrezygnować ze swoich praw delegowania, jeśli zechcą.

Sieci Proof-of-Stake są bezpieczniejsze niż systemy Proof-of-Work, ale wymagają większej mocy obliczeniowej. Sieci Proof-of-Stake są znacznie bardziej energooszczędne niż systemy Proof-of-Work. Jedyną wadą Proof-of-Stake jest konieczność posiadania dużego urządzenia obliczeniowego. Ponadto Tezos wykorzystuje również system Tezos Finance, który umożliwia uczestnikom pożyczanie XTZ. Harbinger, dostawca danych opartych na blockchainie, dystrybuuje podpisane informacje o cenach do sieci Tezos. Ponadto Tezos posiada własny protokół o nazwie Wrap Protocol, który umożliwia migrację monet zgodnych z Ethereum do Tezos.

Protokół ten oferuje większą decentralizację niż tradycyjne Bitcoin i Ethereum. W przeciwieństwie do Bitcoina i Ethereum, dPOS wymaga mniejszej inflacji, aby zachęcić do produkcji bloków. W przeciwieństwie do innych monet, Tezos przypisuje prawa do pieczenia proporcjonalnie do udziału w blockchainie. Jego zdecentralizowana natura sprawia, że jest mniej podatny na oligarchię, a także zmniejsza ryzyko powstania Sibyls.

System Proof-of-Stake opiera się na wyborze węzłów walidatorów. Aby wziąć udział w konsensusie, węzły zatwierdzające muszą posiadać co najmniej 8 000 eterów o wartości 100 USD, co oznacza, że niewiele osób ma tyle pieniędzy. Aby przezwyciężyć ten problem, stosuje się usługi stakingowe, w ramach których uczestnicy mogą wspólnie wybrać, czy chcą zostać walidatorami. Im więcej eteru posiada dany uczestnik, tym większa jest jego szansa na wygraną w loterii.

Pozwala programistom na tworzenie zdecentralizowanych aplikacji

Tezos to platforma blockchain, która umożliwia programistom tworzenie zdecentralizowanych aplikacji. Jej zdecentralizowana sieć oracle umożliwia programistom bezpieczny dostęp do zasobów poza łańcuchem, takich jak bazy danych i dane, w celu tworzenia inteligentnych kontraktów. Kontrakty te mogą zawierać wysokiej jakości dane spoza łańcucha, wykorzystywać zewnętrzne usługi API oraz integrować się z infrastrukturą IoT. Z pomocą Oracles programiści mogą łączyć się z danymi i usługami spoza łańcucha, współdziałać z innymi blockchainami i uruchamiać rozliczenia w istniejących sieciach płatniczych.

Tezos łączy zarządzanie on-chain i autopoprawki, aby zapewnić organiczny rozwój sieci. Jeśli większość zatwierdzi proponowany protokół, może on zostać automatycznie zaktualizowany. Architektura platformy zachęca również deweloperów do składania propozycji, które są nagradzane tokenami XTZ. Tezos zachęca również do uczestnictwa, pozwalając programistom na tworzenie zdecentralizowanych aplikacji.

Platforma Tezos jest podobna do Ethereum, ponieważ pozwala programistom na tworzenie zdecentralizowanych aplikacji na szczycie swojego blockchaina. Obsługuje ona inteligentne kontrakty i Proof of Stake, a także wykorzystuje hybrydowy mechanizm konsensusu do zdecentralizowanych transakcji. Sieć wykorzystuje oprogramowanie pośredniczące o nazwie Network Shell, które ułatwia komunikację między poszczególnymi warstwami. Dzięki zastosowaniu algorytmu konsensusu rozproszonego Tezos oferuje deweloperom platformę, która jest zarówno zdecentralizowana, jak i posiada nowoczesne funkcje.

Protokół Tezos chroni deweloperów przed typowymi problemami, w tym konsensusem w stylu Nakamoto, samolubnym wypiekaniem i kradzieżą bloków. Ostatnie badanie przeprowadzone przez Fundację Tezos ujawniło, że mechanizm proof-of-stake w Tezos jest podatny na błędy. Przeanalizowano, czy kradzież bloków jest możliwa w przypadku złośliwego aktora. Jeśli Tezos jest dobrą platformą dla deweloperów, warto się nią zainteresować.

Tezos to sieć blockchain skupiająca się na finansach, edukacji i sztuce. Deweloperzy, którzy tworzą dapps dla Tezos, będą sprawiedliwie wynagradzani za swoje wysiłki i będą mieli uczciwe wyniki zarówno dla siebie, jak i dla swoich użytkowników. Powstała w ten sposób zdecentralizowana sieć da programistom swobodę tworzenia aplikacji, które zdefiniują na nowo status quo. Przyszłość aplikacji finansowych i artystycznych może nawet zostać napisana na nowo.