Kto jest twórcą Ethereum?

Jeśli jesteście ciekawi, kim są twórcy Ethereum, być może zastanawiacie się, kim jest Vitalik Buterin? A może nie jesteście pewni, kim są Gavin Wood i Vitalik Hoskinson. Oto kilka informacji o każdym z nich. Buterin jest być może najbardziej znany, ale jego wkład w projekt jest bardzo duży. Faktem jest, że wszyscy oni pracują nad stworzeniem zdecentralizowanej platformy do wykorzystania w biznesie i systemie prawnym.
Vitalik Buterin
Vitalik Buterin jest współzałożycielem kryptowaluty Ethereum. Vitalik Buterin jest matematycznym geniuszem, który uczył się w Abelard School w Toronto. Ta szkoła zmieniła jego życie i spojrzenie na edukację. Wiedza stała się jego głównym celem w życiu. Będąc w szkole, Buterin pisał dla Bitcoin Magazine i zarabiał pięć Bitcoinów za każdy artykuł. Po ukończeniu studiów zdecydował się na karierę w branży technologicznej. W 2017 roku przeprowadził się do Londynu, aby pracować nad swoim nowym projektem.
Pomimo swojego technicznego geniuszu Buterin jest samozwańczym geekiem, który jest biegły w wielu dziedzinach. Obecnie uczy się piątego i szóstego języka na internetowej platformie do nauki języków Duolingo. Buterin nie mówi do ludzi z góry i nie ma na sobie ochrony. Mimo to pozostaje popularnym mówcą publicznym.
Buterin wymyślił blockchain Ethereum w wieku 19 lat. Ethereum jest obecnie drugą co do wielkości kryptowalutą po bitcoinie, z kapitalizacją rynkową wynoszącą około 360,7 mld USD. Ethereum jest zdolne do zasilania zdecentralizowanych aplikacji i może obsługiwać narzędzia finansowe, platformy mediów społecznościowych i NFT. I choć Buterin nie jest właścicielem technologii, ma nad nią kontrolę. Istnieją inni deweloperzy, którzy budują na jej podstawie.
Twórca Ethereum, Vitalik Buterin, rozpoczął projekt od kodowania na swoim laptopie. Jednak on i Buterin mieli różne pomysły na przyszłość tej technologii. Buterin chciał stworzyć zdecentralizowaną, otwartą platformę dla biznesu. On natomiast chciał zbudować kryptowalutowy odpowiednik Google. Obaj założyciele walczyli o władzę i tytuły w projekcie, ale ostatecznie udało im się stworzyć Ethereum od podstaw.
Jednakże niedawne włamanie do sieci Ethereum sprawiło, że zdecentralizowany ekosystem projektu znalazł się w centrum uwagi. Włamanie to kosztowało 60 milionów dolarów, czyli 4% całego Etheru, który był w obiegu. Działania Buterina wystawiły na próbę wartości społeczności kryptowalutowej. Ponieważ tysiące inwestorów zostało zmuszonych do pokrycia strat, działania Buterina mogą zniechęcić innych hakerów do kradzieży Etheru. A jeśli hakerowi się powiedzie, będzie musiał ponieść konsekwencje prawne.
Buterin odwiedził Rosję w sierpniu 2017 roku. Podczas wizyty w Rosji spotkał się z prezydentem Władimirem Putinem. Podczas spotkania Buterin opisał możliwości wykorzystania tej technologii w Rosji. Prezydent Rosji wyraził swoje poparcie dla pomysłu Buterina. Jest on również zdecydowanym zwolennikiem technologii blockchain i kryptowalut w Rosji. Inicjatywa Buterina niesie ze sobą wiele korzyści, a on sam nauczył się języka w ciągu miesiąca.
Chociaż kryptowaluty, takie jak bitcoin i ethereum, są postrzegane jako nowy standard złota, Buterin ostrzegł inwestorów przed ryzykiem związanym z inwestowaniem w nie swoich pieniędzy. Buterin publicznie ubolewał nad decyzją prezydenta Rosji Władimira Putina o inwazji na Ukrainę. Ostrzegł również, że trudno jest przewidzieć, kiedy bańka pęknie. Twierdzi jednak, że wciąż jest miejsce dla tradycyjnych aktywów, takich jak akcje i obligacje.
Gavin Wood
Pierwszym krokiem do stworzenia kryptowaluty jest zrozumienie leżącej u jej podstaw technologii blockchain. Ethereum to jeden z najpopularniejszych systemów blockchain, którego kapitalizacja rynkowa wynosi 330 miliardów dolarów. Aby to osiągnąć, sieć Ethereum musi działać w oparciu o infrastrukturę, która jest zarówno bezpieczna, jak i zdecentralizowana. Gavin jest wiodącym ekspertem w tej dziedzinie i od wielu lat pracuje nad rozwojem nowych technologii dla blockchain.
Po stworzeniu Ethereum dr Gavin Wood stworzył język programowania Solidity oraz żółtą księgę Ethereum Virtual Machine. W 2013 r. Gavin opuścił organizację Ethereum, aby zostać współzałożycielem Parity Technologies, firmy zajmującej się opracowywaniem fundamentalnych platform opartych na blockchainie dla sieci Web 3.0. Założył również Fundację Web3, która zajmuje się rozwojem zdecentralizowanej infrastruktury i technologii internetowej. W 2014 r. dr Gavin spotkał Vitalika Buterina, innego założyciela Ethereum, i obaj pracowali razem nad stworzeniem pierwszej funkcjonalnej implementacji Ethereum.
Pisząc swojego bloga, Wood wyrażał swoje spostrzeżenia na temat współczesnego życia. Pisał na tematy takie jak feminizm i pornografia. Niektóre z jego przemyśleń były kontrowersyjne, jak na przykład jego stanowisko w sprawie seksualności. Choć nigdy publicznie nie przyznał się do tych doświadczeń, jego blog stał się popularnym źródłem informacji dla inwestorów kryptowalutowych i opinii publicznej. Jednak jego życie osobiste pozostało stosunkowo nietknięte przez kontrowersje związane z jego blogiem.
Gavin Wood jest informatykiem i współzałożycielem Ethereum. Jest również współzałożycielem firmy Polkadot i wynalazł Solidity, język programowania niezbędny do tworzenia inteligentnych kontraktów na blockchainie Ethereum. Szacuje się, że wartość netto Gavina Wooda wynosi 450 milionów dolarów. Wood urodził się w Lanchester w Wielkiej Brytanii w kwietniu 1980 roku. Od tego czasu był zaangażowany w kilka przedsięwzięć i projektów, których celem było stworzenie ekosystemu Ethereum.
Przed założeniem Ethereum dr Wood pracował nad innymi projektami, takimi jak zdecentralizowany krajobraz aplikacji i frameworki DIY blockchain. Wraz z dr Aną Trbovich i Ewaldem Hesse był również współzałożycielem Grid Singularity. W 2011 r. wraz z kolegami rozpoczął prace nad zdecentralizowanym zarządzaniem aktywami na różnych blockchainach. Fundacja Web3 wspiera protokół Whisper, który obiecuje stworzenie w przyszłości prywatnej sieci rozproszonego przesyłania wiadomości.
Jednakże historia stojąca za kontrowersyjnym wpisem Wooda nie jest do końca zgodna z prawdą. Twierdzi on, że poznał Elizabeth, sąsiadkę swojej babci, gdy miał zaledwie 16 lat. Twierdzi również, że opiekował się nią, gdy była młodsza. Mimo że nie jest on prawdziwą osobą, Wood twierdził, że w pewnym momencie uprawiał seks z Elizabeth. Wpis na blogu zawiera również zdjęcia, na których widać, jak nosi bransoletkę.
Jako jeden ze współzałożycieli Ethereum, Wood krytykował drugą wersję Ethereum za brak „agencji”, zarządzania i możliwości aktualizacji. Jednak teraz, gdy Ethereum osiągnęło swój drugi ważny kamień milowy, jest gotowe do aktualizacji do następnej wersji. Wprowadzi ona proof-of-stake, sharding i zwiększy szybkość transakcji. Nie jest jasne, jak te zmiany wpłyną na sieć Ethereum.
Vitalik Hoskinson
Mimo sukcesu Bitcoina nie wszyscy rozumieją, jak działa blockchain Ethereum. Twórca Ethereum, Vitalik Hoskinson, jest matematykiem i przedsiębiorcą, który pomógł opracować i wdrożyć ten projekt. Pomógł zarejestrować fundację Ethereum w Szwajcarii. Pracował nad pierwszą ofertą monet (ICO) i pomagał w kierowaniu projektem. Ostatecznie zdecydował się przejść do innych projektów, w tym Akasha – pomysłu na sieć społecznościową dla sieci Ethereum.
Po opracowaniu blockchaina Vitalik i jego kryptowalutowy kolega Mihai spotkali się w Zug w Szwajcarii. Widząc, że w ich białej księdze brakuje pewnych krytycznych elementów, postanowili skonsultować się z Charlesem Hoskinsonem, innym kryptowalutowym geniuszem. W ten sposób powstała sieć Ethereum. Obecnie Ethereum jest drugą co do wielkości kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej, zaraz za Bitcoinem. Jednak niektórym ludziom nie podoba się ta technologia. Niektórzy uważają, że jest ona zbyt ograniczająca do codziennego użytku.
Jednakże Ethereum ma na swoim koncie wiele kontrowersji. Podczas wyborów w 2016 r. Buterin usunął Hoskinsona z projektu z powodu nieporozumień dotyczących statusu projektu jako non-profit i komercyjnego. Hoskinson zrezygnował z pracy w Ethereum, aby skupić się na swojej fundacji non-profit, The Hoskinson Center for Formal Mathematics, której celem jest poprawa dostępu do matematyki na całym świecie. Centrum ma również nadzieję na zwiększenie współpracy badawczej w różnych dyscyplinach.
Rozwój Ethereum doprowadził do pojawienia się wielu liderów w świecie kryptowalut. Dzięki blockchainowi pieniądze mogą swobodnie przepływać między krajami, a przedsiębiorcy stworzyli niezliczone nowe produkty i usługi z wykorzystaniem sieci Ethereum. Wśród produktów opartych na Ethereum są systemy płatności, rynki prognoz, centra badań medycznych i cyfrowe giełdy wymiany. Istnieją jednak pewne problemy związane z blockchainem jako całością.
Po konferencji poświęconej bitcoinowi zespół Ethereum przeszedł do trybu pracy, przenosząc swoje główne biuro do Szwajcarii. Nadal pracowali, ale ich grono zwolenników rosło w sieci. Chcąc uniknąć rosnącej presji na założycieli, podzielili oni firmę na „sektory” zajmujące się finansowaniem, dojrzałością technologii, marketingiem, społecznością, reklamą i rozwojem biznesu. Ostatecznie zespół Ethereum postanowił skupić się na tych trzech ostatnich aspektach i kontynuował prace nad siecią Ethereum.
Mimo wielu wyzwań związanych z siecią Ethereum, założyciel zachował spokój i skuteczność. Wyśmiewano się z jego wyglądu, ale mimo niepowodzeń zachował zimną krew i pozostał pewny siebie. Pomimo krytyki, Vitalik Hoskinson pozostaje spokojny i niezrażony, pisząc na Twitterze, że „uwielbia” artykuły, które napisał.
Popularność Ethereum wzrosła wykładniczo, a jego stworzenie doprowadziło do wielu oszustw i niezliczonych hacków. Kilku białych ludzi zbiło na tym fortunę, ale Ethereum stało się również pożywką dla prania brudnych pieniędzy, uchylania się od płacenia podatków i niesamowitych oszustw. Jednak, choć etos stojący za stworzeniem Ethereum jest godny pochwały, wielu naiwniaków ma tendencję do kwestionowania jego pochodzenia.