Kto jest twórcą bitcoina?

Twórca bitcoina

Pytanie brzmi: kto jest prawdziwym twórcą bitcoina? Istnieje kilka teorii na temat tego, kto mógłby być tym twórcą. Niektórzy uważają, że Craig Wright, znany australijski przedsiębiorca, jest Nakamoto. Jeśli tak, to mógłby on rozwiązać zagadkę bitcoina w ciągu kilku sekund. Wright wygrał niedawno sprawę sądową na Florydzie przeciwko roszczeniom rodziny jego zmarłego partnera biznesowego, Davida Kleimana. Rodzina Kleimana twierdziła, że obaj mężczyźni byli współtwórcami bitcoina i że połowa z pierwotnej puli 50 miliardów dolarów należała do nich. Rodzina Wrighta twierdzi jednak, że obaj mężczyźni byli tylko przyjaciółmi i nie można ich obwiniać za rzekome oszustwo.

David Kleiman

Wielu ludzi zna Kleimana jako twórcę bitcoina. Jest on jednak również osobą, która doświadczyła wielu niepowodzeń. Kleiman stracił nogę w wypadku motocyklowym, a jego walka z MRSA trwała przez lata. W 2013 r. zmarł z powodu komplikacji związanych z chorobą. Jego śmierć została okrzyknięta ważnym punktem zwrotnym w historii bitcoina. Oto kilka faktów o Kleimanie, które Cię zaskoczą.

Kleiman zmarł w 2013 roku i nigdy nie pojawił się po nim żaden ślad. Jednak jego żona była maniaczką komputerową i to właśnie z nią konsultowały się krajowe sieci telewizyjne w sprawie kryptowalut. Jak się okazuje, Kleiman był głęboko zaangażowany w tworzenie Bitcoina, wraz z australijskim dyrektorem generalnym Craigiem Wrightem. Nie jest jednak jasne, na ile praca Kleimana jest rzeczywiście związana z tą walutą. Niektóre źródła podają, że Kleiman nie miał z nią nic wspólnego.

Kiedy David Kleiman zmarł, wartość 1,1 miliona Bitcoinów osiągnęła już prawie 300 milionów dolarów. Wiele osób już wtedy handlowało Bitcoinami. Jednak Kleiman nawet nie powiedział nikomu o swoim rzekomym partnerstwie z Wrightem. Jego śmierć podsyciła wiele spekulacji na temat historii Bitcoina. I pozostaje pytanie: czy David Kleiman był twórcą Bitcoina? Tego nigdy się nie dowiemy. Ale to on był tym, który go stworzył.

Pozew złożony na Florydzie może ujawnić, kto tak naprawdę stworzył Bitcoina. Kleiman i Wright byli partnerami w spółce joint venture i wspólnie wynaleźli go w 2008 roku. Dziś połowa wartości bitcoinów Satoshiego jest warta 54 miliardy dolarów. Mimo pozwu sąd przysięgłych nie przyznał majątku Kleimana żadnej części Bitcoinów. Jednak pozew nie rozstrzygnął sprawy, ponieważ nie jest to jedyna osoba odpowiedzialna za stworzenie kryptowaluty.

Kontrowersje wokół powstania Bitcoina utrudniły twórcom znalezienie właściwej osoby, która mogłaby przypisać sobie zasługi. Istnieje kilka osób, które twierdzą, że są twórcami bitcoina. Uważa się jednak, że twórcą bitcoina jest Craig Wright. Drugą osobą jest David Kleiman, który pracował dla swojego zmarłego brata Iry Kleimana. Sprawa jest obecnie w sądzie i oczekuje się, że Craig Wright zapłaci pieniądze rodzinie Davida Kleimana.

Hal Finney

To, czy znasz koncepcję Bitcoina, jest dyskusyjne. Jego twórca, Hal Finney, był amerykańskim programistą. Po Philu Zimmermannie Finney został zatrudniony przez PGP Corporation. Był drugą osobą zatrudnioną przy kilku grach, a w przypadku kilku z nich jest uznawany za głównego programistę. Finney był długoletnim zwolennikiem tej waluty. Ostatecznie Finney pomógł Bitcoinowi stać się sukcesem w głównym nurcie.

Twórca Bitcoina, Hal Finney, urodził się w Coalinga w Kalifornii. Po ukończeniu Caltech przez kilka lat pracował w branży gier komputerowych, a w 2011 roku przeszedł na emeryturę. Był również aktywnym członkiem grupy cypherpunks listserv i napisał kod dla wczesnego PGP. Stworzył pierwszy system proof-of-work i otrzymał pierwszą transakcję od Satoshi Nakamoto.

Po pierwszym wydaniu Bitcoina pan Finney był już zaangażowany w projekt Bitcoin, a nawet pomagał w pracach technicznych. W rzeczywistości Finney był pierwszym odbiorcą transakcji w Bitcoinie. Był on od lat zaangażowany w społeczność kryptowalutową i współpracował z PGP Corporation. Prowadził także pierwszy anonimowy remailer oparty na kryptologii i był zaangażowany w działalność listy dyskusyjnej cypherpunk.

Mimo tych wyzwań Bitcoin okazał się potężnym atutem. Pomimo pojawienia się wielu nowych technologii, pierwsza transakcja Bitcoin miała miejsce w październiku 2008 roku, kiedy dr Craig Wright, znany również jako Satoshi Nakamoto, wysłał Halowi Finneyowi, kryptografowi, dziesięć bitcoinów. Transakcja ta ustanowiła Bitcoin jako realną walutę i dała początek jej przyszłemu rozwojowi.

Początkowo uważano, że twórcą Bitcoin jest informatyk zafascynowany cyfrowym pieniądzem. W latach 90. Finney stworzył własną walutę cyfrową o nazwie CRASH (CRypto cASH). Rok później David Chaum stworzył anonimową walutę elektroniczną o nazwie DigiCash, ale była ona scentralizowana i ostatecznie nie zdobyła popularności. Syn Finneya, Jason, podzielił się wiadomością e-mail między nimi.

Po zdiagnozowaniu ALS u pana Finneya, zaczął on wydobywać bitcoiny. W miarę jak choroba stawała się coraz poważniejsza, wydawał swoje bitcoiny na rachunki za leczenie. Po tym, jak ALS zmusiło go do zaprzestania wydobywania bitcoinów pod koniec 2013 roku, Finney umówił się z fundacją Alcor Life Extension Foundation, że zostanie poddany kriokonserwacji, gdy będzie już prawnie martwy. Zmarł w Phoenix w Arizonie 28 sierpnia 2014 roku. Kilka miesięcy później jego żona, Fran, kontynuowała zbieranie funduszy na badania nad ALS w Międzynarodowym Maratonie w Santa Barbara.

Nick Szabo

Bitcoin został stworzony przez informatyka Nicka Szabo, który zawsze był krytycznie nastawiony do prób centralizacji bogactwa. Lenin, na przykład, przejął kontrolę tylko nad kilkoma miejscami, aby zdusić społeczeństwo. Na przykład w czasach Azteków jedno potężne plemię mogło wymuszać daniny od innych plemion, a piraci najeżdżali je i kradli złoto. Na przestrzeni dziejów bogactwo nie było bezpieczne – hiszpańscy konkwistadorzy plądrowali Azteków i rabowali ich złoto. W bitwie o flotę brytyjską podczas pierwszej wojny światowej niemieckie U-booty zatopiły brytyjskie statki.

Mimo że jego nazwisko jest synonimem bitcoina, wiele osób może nie znać jego pochodzenia. Szabo jest informatykiem o węgierskich korzeniach. Prowadzi bloga i osobistą stronę internetową, a także napisał liczne recenzje swoich prac. Jego wykształcenie obejmuje tytuł magistra informatyki na Uniwersytecie Waszyngtońskim oraz doktorat z prawa w Szkole Prawa Uniwersytetu George’a Waszyngtona. Jego honorowa profesura na Universidad Francisco Marroquin w Ekwadorze czyni go jeszcze bardziej interesującą postacią.

Podczas rozwoju Bitcoina, Szabo opracował kilka technologii poprzedzających Bitcoina. Stworzył także wyrażenie „inteligentne kontrakty” i wymyślił koncepcję hashcash, głównego składnika waluty cyfrowej Bitcoin. Praca Szabo jest uważana za wczesnego prekursora technologii blockchain, ponieważ do zabezpieczania transakcji wykorzystywała ciąg dowodu pracy. W ten sposób utorował drogę innym innowacjom związanym z Bitcoinem.

Tożsamość Satoshiego pozostaje tajemnicą. Tajemnica ta jest wciąż owiana teoriami spiskowymi, a prawdy jeszcze nie poznaliśmy. Choć wiele zasług Satoshiego dla Bitcoina zostało uznanych, wiele innych pozostaje niezidentyfikowanych. Istnieje kilka innych możliwych tożsamości. Niektórzy uważają, że nazwisko kryptografa Satoshi jest jedynym prawdziwym twórcą Bitcoina, ale wielu nadal wierzy, że to on był pierwowzorem.

Nick Szabo, znany jako Satoshi Nakamoto, jest człowiekiem stojącym za kryptowalutą. Ukończył studia prawnicze na George Washington University Law School. Ma na swoim koncie długą listę osiągnięć, w tym stworzenie BitGold, wcześniejszej wersji waluty cyfrowej. Ponadto jest ekspertem w dziedzinie historii prawa. Napisał kilka artykułów o tym, jak anglosaskie prawo emergentne rozwijało się i zbiegało z rzymskim prawem Justyniana. Aston University Center for Forensic Linguistics przeprowadziło analizę językową białej księgi Bitcoina.

Dorian Nakamoto

Tajemnica tożsamości twórcy Bitcoina nigdy nie została odkryta, ale niedawno dziennikarz Andreas Antonopoulos uznał, że tajemniczą postacią stojącą za Bitcoinem jest niejaki Dorian Nakamoto. W swoim artykule porównał on życie Doriana z życiem anonimowego twórcy Bitcoina i stwierdził, że istnieje wiele podobieństw. Eksperci Bitcoina zareagowali z mieszanką sceptycyzmu i radości, ale prawda pozostaje tajemnicą.

Dorian Nakamoto jest Japończykiem, który pojawił się na kilku blogach poświęconych kryptowalutom, w tym Bitcoinowi. Choć jego nazwisko nie jest powszechnie akceptowane, został okrzyknięty bohaterem przez społeczność kryptowalutową. Pojawia się na plakatach i konferencjach kryptowalutowych, a wielu zwolenników życzyłoby sobie, aby to on był oryginalnym Satoshim, który stworzył popularną kryptowalutę. Oprócz tego, że twierdzi, iż jest twórcą bitcoina, Dorian został uznany za najlepszego podejrzanego o bitcoin od lat.

W niedawnym wywiadzie dla CNN Money pan Wright, australijski programista, twierdził, że jest oryginalnym twórcą bitcoina, i zobowiązał się udowodnić swoje twierdzenie, przenosząc niektóre z pierwszych bitcoinów. Jednak do tej pory nie udało mu się tego zrobić, mimo że zgłosił patenty na oprogramowanie bitcoinowe i pozwał gospodarza podcastu, który wyśmiał jego twierdzenie. Chociaż tajemnica wokół twórcy bitcoina nie ustaje, twierdzenie Wrighta wydaje się najbardziej wiarygodne.

W styczniu 2021 roku wartość Bitcoina wynosiła 40 miliardów dolarów, a jego wartość netto prawdopodobnie wzrośnie do 48 miliardów dolarów w marcu i 61 miliardów dolarów do września. Nakamoto twierdzi, że jest właścicielem od 750 000 do 1 mln Bitcoinów. Tożsamość Nakamoto jest tajemnicą i wywołała wiele kontrowersji. Jednak jego dzieło stało się podstawą dla wielu innych form kryptowalut. Mając twórcę bitcoina u steru, należy pamiętać, że jest to wciąż branża podlegająca ścisłej regulacji.

Wright jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem na tożsamość Nakamoto. Chociaż Wright nie ma żadnego innego formalnego dowodu, podobno wydobył część wczesnych bitcoinów, które leżą na blockchainie i zbierają kurz. Od tego czasu serwis Wired zdyskredytował to twierdzenie, a zredagowana wersja artykułu jest dostępna na stronie internetowej, do której prowadzi poniższy odnośnik. Chociaż autorem oryginalnego artykułu jest Wright, istnieje wiele innych możliwych kandydatów.