Kim jest Satoshi Nakamoto?

Kim jest Satoshi Nakamoto

W tym artykule poznasz historię Bitcoina i dowiesz się, kto stworzył tę kryptowalutę. Dowiesz się także, jak skonstruowany jest kod, skąd pochodzi i jakie problemy prawne wiążą się z jej twórcą. Po zakończeniu artykułu będziesz wiedział, czy Bitcoin jest rzeczywiście tak korzystny, jak się go reklamuje. Będziesz też w stanie zdecydować, czy warto spróbować swoich sił w jego tworzeniu. Co dalej?

Twórca kryptowaluty

Choć tożsamość twórcy Bitcoina pozostaje tajemnicą, niektórzy entuzjaści uważają, że czas, w którym powstał, może być wskaźnikiem jego racji bytu. Bitcoin, stworzony po pęknięciu bańki na rynku nieruchomości w 2007 roku, miał być sposobem na udaremnienie skorumpowanego systemu bankowego. Satoshi Nakamoto to osoba, która napisała o kryptowalucie ponad 80 000 słów. Mimo że dokładna tożsamość twórcy pozostaje tajemnicą, autor Bitcoina zna język angielski i jest nawet autorem kodu źródłowego Bitcoina.

Chociaż Nakamoto przypisuje się stworzenie Bitcoina, jego tożsamość pozostaje tajemnicą. Kryptograf Bitcoina jest anonimowy, ale wiadomo, że posługuje się brytyjskim angielskim. Inne kryptograficzne wiadomości sugerują, że Nakamoto jest Japończykiem. Pomimo anonimowości twórcy, udało się znaleźć jego adres e-mail, a on sam komunikował się z wieloma użytkownikami za pomocą poczty elektronicznej. Mimo że od 2011 r. nie jest związany z Bitcoinem, pozostaje anonimowy. Niedawno w Newsweeku ukazał się artykuł, w którym twierdzono, że odkryto prawdziwą tożsamość Nakamoto. Artykuł twierdził, że osobą stojącą za Bitcoinem jest emerytowany Japończyk mieszkający w Kalifornii.

Mimo że wielu twierdzi, że to Satoshi, nie jest to ostateczne. Craig Wright i informator DEA, obaj z USA, twierdzą, że to oni stworzyli tę walutę. Z Wrightem powiązany jest także domniemany haker, ale jego tożsamość nie została jeszcze potwierdzona. Sprawa ta rodzi także wiele pytań o tożsamość pierwotnego twórcy Bitcoina. W rzeczywistości istnieje wiele innych teorii na temat tego, kto stworzył kryptowalutę, ale żadna z nich nie jest ostateczna.

Jakość kodu Bitcoina

Wiele osób ma podejrzenia co do udziału Satoshi Nakamoto w tworzeniu Bitcoina. Kryptyczny kod użyty przez Nakamoto do stworzenia waluty wywołał powszechne nieporozumienia, a wątpliwości dotyczące jego tożsamości nie zostały rozwiane. Jednym z nieporozumień jest to, że Bitcoin jest projektem open-source, a każdy programista może przeglądać i zmieniać jego kod. W związku z tym twórca Bitcoina nie miał żadnej kontroli nad ostateczną formą programu, a jego wpływ ograniczał się do tego, że jego własne zmiany były przyjmowane przez innych programistów.

Pośród wielu wątpliwości dotyczących zaangażowania Nakamoto w Bitcoina jest jego pragnienie prywatności i anonimowości. Niewykluczone, że padł on ofiarą próby wymuszenia. Jeśli jednak tak się stało, jakość kodu Bitcoina ma ogromne znaczenie. Niektórzy eksperci od kryptografii twierdzą, że osoba, która rzekomo była zaangażowana w tworzenie Bitcoina, mogła zostać wykorzystana do wymuszenia, popełnienia przestępstwa lub z innego powodu.

Kod został zbudowany w technologii peer-to-peer, aby umożliwić bezpośrednie transakcje. Zamiast polegać na centralnych serwerach i kontroli scentralizowanych banków, użytkownicy Bitcoin łączą się ze sobą bezpośrednio. Sieci te mogą być niezwykle potężne, dzięki czemu mogą zapobiegać marnowaniu pieniędzy i ich dwukrotnemu wykorzystaniu. Możliwe jest nawet kupienie miliona dolarów za pomocą Bitcoin bez pośrednictwa banku.

Wiele osób spekulowało, że kod Bitcoin został skradziony lub że Nakamoto mógł udostępnić innym prywatny klucz komputerowy. To tylko kilka spekulacji, które pojawiły się od czasu wprowadzenia waluty na rynek. Jeśli jednak Nakamoto to rzeczywiście Satoshi, to do stworzenia systemu mógł użyć skradzionych kluczy komputerowych. Osoba ta mogła nawet dzielić się tymi kluczami ze współpracownikami, aby wielokrotnie używać tego samego tajnego kodu, co jest głównym źródłem niepewności.

Jego pochodzenie

Nazwa „Satoshi” wywołała wiele różnych interpretacji. Niektórzy interpretowali tę nazwę jako „centralna inteligencja”. Inni interpretowali ją jako krypto-odniesienie do tajnego projektu Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). W obu przypadkach NSA nie miałaby żadnego interesu w tworzeniu kryptowaluty, gdyby nie służyła ona celowi, prawda? Jednak tak nie jest.

Istnieje wiele teorii na temat tego, jak Satoshi Nakamoto stworzył oprogramowanie Bitcoin, a najbardziej kontrowersyjna z nich dotyczy pochodzenia kryptowaluty. Wiele osób uważa, że Satoshi jest Japończykiem, ale to nie do końca prawda. Może on być mężczyzną lub kobietą. W końcu kobiety często używały męskich pseudonimów. Jeśli nie był Japończykiem, mógł po prostu wymyślić tożsamość i pseudonim, aby ukryć swoją prawdziwą tożsamość.

Sugeruje się, że Satoshi Nakamoto mógł być grupą ludzi lub prawdziwą osobą. Kilka osób twierdziło, że są twórcami bitcoina, ale nie ma na to żadnych konkretnych dowodów. Kilku informatyków, w tym Michael Peirce i Donal O’Mahony, zasugerowało również, że Satoshi był kobietą. Bez względu na to, kto był odpowiedzialny za projekt Bitcoin, był to genialny pomysł i rewolucyjny krok w cyfrowym świecie.

Istnieje też trzecia teoria, która sugeruje, że Bitcoin został stworzony przez programistę o nazwisku Hal Finney. Finney pracował dla PGP Corporation od początku jej istnienia i przyczynił się do powstania nowej wersji protokołu PGP. Chociaż jest to mało prawdopodobne, możliwe jest, że anonimowy twórca Bitcoina miał doświadczenie w kryptografii i nie był w stanie ukryć swojej roli przed rządem.

Kłopoty prawne twórcy

Pomimo legendarnego statusu Satoshiego Nakamoto, samozwańczy twórca Bitcoina Craig Wright boryka się z problemami prawnymi. W lutym 2018 roku Ira Kleiman złożył pozew przeciwko Wrightowi, twierdząc, że ten ukradł jego bitcoiny. Reprezentuje go Daniel Kelman, prawnik posiadający licencję na praktykę w Hong Kongu, na Tajwanie i w Nowym Jorku. Kelman twierdzi, że zajmuje się Bitcoinem od 2013 roku.

Pozew przeciwko Wrightowi pojawił się po śmierci jego brata. Był on osobą, która wymyśliła Bitcoina. Pozew przeciwko Wrightowi opiera się na twierdzeniach, że on i Kleiman pracowali razem we wczesnych latach istnienia kryptowaluty. Według rodziny zmarłego mężczyzny, majątek ma prawo do połowy z 1,1 miliona Bitcoinów, które według nich znajdują się w posiadaniu Satoshiego. Wright jest zobowiązany do wypłacenia rodzinie odszkodowania w wysokości 100 mln dolarów. Rodzina oczekuje również, że otrzyma połowę z 1,1 miliona Bitcoinów, które stworzył.

W rezultacie sędzia orzekł, że Craig Wright nie może kontaktować się z powiernikami cyfrowej waluty. Oznacza to, że sąd przeprowadzi rozprawę o obrazę sądu. Zlekceważenie sądu to poważny zarzut, w którym sędziowie mogą zmusić ludzi do przestrzegania zasad sądowych. Chociaż Wright nie pokazał publicznie, że ma dostęp do portfela Nakamoto, jego prawnik twierdzi, że ma.

Postępowanie sądowe toczy się w Miami, a jego celem jest ustalenie, czy sąd może przyznać 1,1 mln BTC rodzinie Kleimana. Brat Wrighta złożył skargę na Florydzie przeciwko Wrightowi w maju 2018 roku. Rodzina twierdziła, że Kleiman i Wright byli partnerami w biznesie i zmówili się, aby ukraść bitcoiny, które zostały zdeponowane na jego komputerze. Adwokaci Wrighta byli jednak w stanie przekonać ławę przysięgłych na Florydzie do przyznania mu bitcoinów.

Tożsamość twórcy

W ostatnim czasie australijski przedsiębiorca Craig Wright twierdził, że jest Satoshi Nakamoto, osobą, która stworzyła wirtualną walutę Bitcoin. Jego tożsamość budzi jednak wiele kontrowersji. Autor książki „Bitcoin: The Future of Money” twierdzi, że jest byłym studentem uniwersytetu, ale zaprzeczył tym twierdzeniom. Co więcej, Wright twierdzi, że był zaangażowany w rozwój waluty.

Pomimo że Nakamoto jest anonimowy, posiada milion bitcoinów, które nigdy nie były ruszane. Oznacza to, że milion bitcoinów jest wart 55 miliardów dolarów. Gdyby został ujawniony, według Forbes byłby jednym z 30 najbogatszych ludzi na świecie. Co więcej, przeniesienie jednego bitcoina wymaga klucza prywatnego, który jest unikalnym ciągiem liter i cyfr. Dlatego właśnie Nakamoto postanowił pozostać anonimowy.

Niektóre teorie twierdzą, że Satoshi Nakamoto to pseudonim. Inni twierdzą, że jest on osobą lub zespołem. Choć Satoshi był powszechnie znany ze swojej pracy w dziedzinie kryptografii i decentralizacji, współpracował z wąskim gronem ekspertów kryptograficznych. Choć nigdy nie spotkał tych ludzi, komunikował się z nimi za pośrednictwem poczty elektronicznej. Od tamtej pory nie było żadnej korespondencji z jego strony.

Niektórzy uważają, że Satoshi jest Japończykiem. Inna teoria mówi, że używa on pseudonimu „Satoshi, nazwa centralnego wywiadu”. Jest to jednak naciągane, a CIA raczej nie zdemaskuje się dla żartu. Co więcej, Satoshi Nakamoto nie był Japończykiem, jak wynika z jego profilu w Fundacji P2P z 2012 roku. Choć mieszkał w Japonii, słowo „Satoshi” wymawia się jako „Satoshi”, czyli mężczyzna.