Jak inwestować w złoto? Dowiedz się gdzie kupić złoto i kiedy

inwestowanie w złoto

Inwestycje niemalże zawsze niosą ze sobą ryzyko, które przede wszystkim związane jest z tym, że coś, w co zdecydujemy się zainwestować kapitał, zwyczajnie traci na wartości. Dzieje się tak przede wszystkim z gruntami, nieruchomościami czy akcjami wybranych firm. Jest jednak pewien wyjątek od tej reguły, a należy do niego złoto. Inwestowanie w złoto, to zawsze dobry pomysł – w tym przypadku, mamy 100% pewności, że nie straci ono na swojej wartości a co za tym idzie, będzie stanowiło dla nas idealne zabezpieczenie naszych środków finansowych.

Nie każdy jednak wie, jak inwestować w złoto. Problemem jest w tym przypadku przede wszystkim to, że o ile waluta jest środkiem, który jest wprowadzany do obrotu we wszystkich państwach, a złoto – nie. Zanim jednak zdecydujemy się na inwestowanie w złoto, warto dowiedzieć się nie tylko w jaki sposób to zrobić, ale też – jaki w zasadzie będzie miało to cel. 

Kiedy inwestować w złoto?

jak inwestować w złotoZanim zdecydujemy się na inwestowanie w złoto, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań z tym związanych. Po pierwsze, bardzo ważne jest to, jaki obieramy sobie cel związany z tego rodzaju lokowaniem kapitału. W tym przypadku, mamy kilka możliwości. Pierwszą i tą, która zdecydowanie najczęściej jest wymieniana jako główny powód inwestycji w złoto, jest zabezpieczenie na przyszłość – np. w razie wystąpienia sytuacji, w której odnotowany może zostać gwałtowny spadek wartości pieniądza. W tej sytuacji, najlepszym rozwiązaniem jest inwestowanie w złoto w formie fizycznej – czyli właśnie sztabek. Oczywiście sztabki złota, to nie jedyna forma fizyczna tego kruszcu. Może to być także biżuteria, monety kolekcjonerskie czy – zyskujące ostatnio na popularności – monety bulionowe. Należy jednak podkreślić, że jeśli zdecydujemy się na inwestowanie w złoto w formie biżuterii czy monet kolekcjonerskich, dobrze się na tym znać. W momencie, kiedy nie jesteśmy obeznani w rynku numizmatyki kolekcjonerskiej czy biżuterii, najbezpieczniejszą formą inwestycji w złoto, są jego sztabki. 

Inflacja, a złoto – jaka jest między nimi zależność?

Oczywiście nie jest tak, że złoto jest zawsze towarem, w który warto inwestować. Są momenty, kiedy może ono znacząco stracić na wartości. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, kiedy mamy do czynienia ze spadającą inflacją. Nadal jednak wartość złota w tych okresach jest znacznie większa, aniżeli ma to miejsce w przypadku np. waluty czy nieruchomości. Najlepszym momentem na inwestowanie w złoto jest ten, w którym inflacja jest wysoka lub kiedy na świecie mają miejsce poważne konflikty. Warto też przyglądać się temu, jak kształtuje się wartość dolara amerykańskiego, bo ona także ma wpływ na to, jaką wartość osiąga złoto.

Nie jest to nic skomplikowanego – jeśli wartość dolara spada, analogicznie rośnie wartość złota. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że dolar amerykański jest obecnie uznawany za najbezpieczniejszą i najbardziej stabilną walutę na świecie. Musimy jednak liczyć się z tym, że – niezależnie od momentu, w którym zdecydujemy się na inwestowanie w złoto – zawsze wiąże się to z dużym wydatkiem. Nie każdy może sobie zatem na to pozwolić. Mimo to, osób oraz firm, które decydują się zainwestować w złoto, nie brakuje. 

Ile kosztuje gram złota?

To, ile aktualnie będzie kosztował gram złota, zależne jest od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest jednak przede wszystkim wartość kruszcu w Londynie, w LMBA Gold Price. Wartość złota w LBMA Gold Price ogłaszana jest dwa razy w ciągu każdego dnia roboczego, a dzięki temu, inwestujący w złoto, mają znacznie większą szansę na powodzenie. Tym samym, jeśli rzeczywiście rozważamy inwestowanie w złoto, warto na bieżąco śledzić te informacje. 

Pomocne w podjęciu decyzji o inwestowaniu w złoto może być także śledzenie informacji na temat kosztów eksploatacji oraz wydobycia złota. Ceny są w tym przypadku bardzo zmienne, a ponadto, złota – w odróżnieniu od tradycyjnej waluty – nie można po prostu dodrukować. To, co także jest kluczowe to fakt, że ilość złota na świecie cały czas maleje, a co za tym idzie, z czasem jego wartość będzie rosła. Tym samym, inwestowanie w złoto – szczególnie teraz, kiedy inflacja jest bardzo wysoka – jest jak najbardziej opłacalne. 

Inwestowanie w złoto – czy się opłaca?

kiedy gdzie kupić złoto

Mimo bardzo wielu czynników, które koniecznie należy wziąć pod uwagę, kiedy rozważamy inwestowanie w złoto, należy z całą mocą podkreślić, że lokowanie w ten sposób naszego kapitału jest zawsze opłacalne. Należy jednak wcześniej sprawdzić różnego rodzaju czynniki, jak chociażby wskaźnik inflacji, czy cenę złota podaną przez LMBA Gold Price. Warto także podkreślić, że do inwestowania w złoto należy się przygotować nie tylko pod względem analizy czynników, które wpływają na cenę sztabki.

Nie ma co ukrywać – zakup złota, nawet bardzo małej ilości – to zawsze wydatek. Warto jest zatem wcześniej odłożyć na ten cel określoną sumę pieniędzy i dokonać zakupu w najbardziej dogodnym momencie. Jedno jest pewne – nawet niewielka ilość złota, w którą zainwestowaliśmy, jest w stanie zapewnić nam bezpieczeństwo i stabilność finansową na przyszłość.