Jak działają opłaty transakcyjne w świecie kryptowalut?

Opłaty transakcyjne w świecie kryptowalut

Kiedy używasz giełdy kryptowalutowej do wysyłania pieniędzy, płacisz opłaty transakcyjne. Opłaty transakcyjne są pobierane za przesyłanie pieniędzy na inny adres bitcoinowy, tak jak w przypadku wirtualnego konta bankowego. Na tych adresach użytkownicy przechowują swoje tokeny bitcoin. Pewien dziennikarz powiedział niedawno, że zapłacił 16 dolarów za transakcję o wartości 25 dolarów, ale opłata wynosiła tylko 15 dolarów za transakcję o wartości 100 dolarów. Jak zatem działają opłaty transakcyjne w świecie kryptowalut?

Sieci blockchain działają jak publiczne księgi rachunkowe

W świecie kryptowalut sieć blockchain działa jak zdecentralizowana baza danych. Każdy komputer lub urządzenie podłączone do sieci blockchain posiada kopię wspólnych zapisów. Wszystkie uczestniczące komputery i urządzenia mają dostęp do tej kopii, dzięki czemu cały system jest całkowicie przejrzysty i otwarty. Sieci blockchain mogą być bez zezwolenia lub współdzielone przez wszystkich uczestników. Publiczny blockchain może mieć tysiące uczestników, a sieć z zezwoleniem może mieć tylko kilka zaufanych węzłów.

W tradycyjnych systemach finansowych transakcje są deponowane i weryfikowane przez stronę trzecią. Te strony trzecie ponoszą koszty weryfikacji i przetwarzania transakcji, a pieniądze w rzeczywistości nie przechodzą przez instytucję finansową. Transakcja na blockchainie jest weryfikowana i finalizowana w czasie krótszym niż dziesięć minut. W przeciwieństwie do transakcji zawieranych za pośrednictwem banku lub innej instytucji finansowej, których realizacja może trwać kilka dni. Blockchain eliminuje również konieczność podpisywania dokumentów lub zawierania małżeństw przez osoby trzecie.

Oprócz kryptowalut, blockchain może być również wykorzystywany do rejestrowania własności rzeczywistych aktywów. Na przykład w przypadku sprzedaży nieruchomości w świecie rzeczywistym, blockchains mogą działać jako publiczna księga transakcji, umożliwiając ludziom z całego świata stanie się węzłami i weryfikację innych węzłów oraz handel bitcoinami. W ten sposób powstaje niepodważalny ślad wszystkich transakcji, co pozwala firmom podejmować świadome decyzje bez konieczności polegania na scentralizowanym organie.

Sieć blockchain działa tak samo jak księga bankowa, ale zamiast centralnego organu uczestnicy utrzymują kopię księgi. Uczestnicy mają dostęp do księgi, która jest aktualizowana za każdym razem, gdy dochodzi do transakcji. Proces przekazywania pieniędzy i przechowywania aktywów cyfrowych jest bardziej przejrzysty niż w przypadku tradycyjnej bankowości, a ryzyko jest mniejsze niż gdyby księgę prowadził organ centralny.

Opłaty transakcyjne stanowią zachętę dla użytkowników do weryfikowania i zatwierdzania transakcji

W świecie kryptowalut opłaty transakcyjne służą dwóm ważnym celom. Po pierwsze, nagradzają walidatorów i górników, którzy weryfikują transakcje, a po drugie, chronią sieć przed atakami spamu. Wysokość opłat jest różna w różnych sieciach, a siły rynkowe mogą mieć wpływ na wysokość opłat. Na przykład wysoka opłata może uniemożliwić szersze przyjęcie blockchaina. Niska opłata może wzbudzić obawy związane z bezpieczeństwem. W związku z tym opłaty transakcyjne są istotną częścią systemów blockchain od samego początku ich istnienia.

W świecie kryptowalut opłaty transakcyjne nie są wprost proporcjonalne do ilości wysłanych lub otrzymanych danych, ale raczej opierają się na wielkości transakcji. Na przykład transakcja o wielkości 400 bajtów wiąże się z opłatą w wysokości 32 000 satoshis, czyli 0,00032 BTC. Wysokie opłaty mogą być również związane ze zwiększonym ruchem w sieci w okresach niestabilności rynku.

Proces ten nazywany jest „proof of work” i stanowi nagrodę dla walidatorów. W zamian walidatorzy otrzymują określoną liczbę monet. Monety te są następnie umieszczane w stakach i przechowywane w portfelu. Zachęty te zachęcają użytkowników do zatwierdzania transakcji i ich weryfikacji. Sprawiają one jednak, że świat kryptowalut staje się mniej bezpieczny. Powszechne przyjęcie kryptowalut może oślepić ekonomistów.

W świecie kryptowalut dowód pracy ma potężne zalety zarówno w przypadku prostych, jak i wartościowych walut. Dowód pracy to bezpieczny sposób na stworzenie zdecentralizowanego, przejrzystego blockchaina. Wraz ze wzrostem wartości do sieci dodawanych jest coraz więcej górników. Im więcej górników, tym większa moc obliczeniowa, a pojedyncza osoba nie jest w stanie zakłócić działania blockchaina. Oznacza to, że użytkownicy muszą poświęcić czas i energię na wydobycie, aby zweryfikować i zatwierdzić transakcje.

Sieci blockchain ograniczają spam

Dzięki technologii blockchain przedsiębiorstwa korzystają z obniżenia opłat za transakcje. Pojawienie się blockchain ułatwiło przeprowadzanie transakcji poprzez wyeliminowanie konieczności udziału stron trzecich. Blockchain może wyeliminować potrzebę udziału osób trzecich w wielu transakcjach, w tym tych obejmujących weryfikację tożsamości i zawieranie małżeństw. Ponadto firmy mogą obniżyć koszty przetwarzania kart kredytowych, ponieważ nie ma w tym przypadku stron centralnych. Te zalety sprawiają, że blockchain to świetny wybór dla firm.

Technologia leżąca u podstaw blockchain jest szybka. Może przetwarzać transakcje w ciągu dziesięciu minut lub krócej, pod warunkiem, że zaangażowane strony są dostępne. Z tej cechy mogą korzystać również banki, ponieważ blockchain działa przez całą dobę. Proces dokonywania płatności w tradycyjnej instytucji finansowej może trwać nawet kilka dni. Co więcej, blockchain nie jest zamykany na czas pracy ani świąt, co ułatwia realizację transakcji o każdej porze dnia i nocy.

Jedną z głównych zalet Blockchain jest jego przejrzystość. Transakcje handlowe między krajami są zazwyczaj bardzo złożone. Na przykład transport towarów chłodzonych z Afryki do Europy może wymagać 200 interakcji pomiędzy 30 urzędnikami. Cały proces finansowania może trwać od siedmiu do dziesięciu dni. Księga rozproszona może obniżyć opłaty za transakcje. W jednym przypadku platforma oparta na Blockchainie umożliwiła przeprowadzenie transakcji eksportu maszyn między Japonią a Australią w ciągu dwóch godzin. Proces był przejrzysty, a koszty pracy zostały znacznie zredukowane.

Inną zaletą blockchaina jest przenośność. Członkowie sieci mają dostęp do całej księgi głównej i mogą weryfikować transakcje. W rezultacie komunikacja na blockchainie jest zdecentralizowana i niescentralizowana. Każda osoba mająca dostęp do księgi głównej może zobaczyć każdą przeprowadzoną transakcję. Z tego powodu użytkownicy mogą pozostać anonimowi, jednocześnie przedstawiając dowód tożsamości. Co więcej, zapisy transakcji nie są zmieniane, ponieważ każdy blok zawiera wartość hash nagłówka poprzedniego bloku.

Pozwalają na handel przez całą dobę

Przedsiębiorcy na rynku kryptowalut często nie wiedzą, dlaczego płacą tak wysokie koszty transakcji. Odpowiedź leży w sposobie, w jaki platformy zarabiają na swoich opłatach. W przypadku Binance, za każdą transakcję instrumentami pochodnymi pobierana jest opłata transakcyjna, która może być nawet 125 razy większa niż przeciętna inwestycja. Następnie sprzedają te aktywa, zarabiając na opłacie transakcyjnej od wymuszonej sprzedaży. Jest to błędne koło: traderzy tracą swoje inwestycje, a platformy wymiany osiągają duże zyski z wymuszonej sprzedaży.

Zmienność cen kryptowalut utrudnia ludzkim traderom reagowanie na wahania cen. Nie mogą oni poświęcić wystarczająco dużo czasu na monitorowanie rynków, więc polegają na zautomatyzowanych narzędziach lub „botach”, które realizują transakcje za ludzkich inwestorów. Takie narzędzia istnieją w świecie kryptowalut i pozwalają na handel przez całą dobę. Narzędzia te nazywane są botami do handlu kryptowalutami i można je znaleźć zarówno na giełdach publicznych, jak i prywatnych.

Pozwalają na waluty skupione na prywatności

Bitcoin jest prawdopodobnie najbardziej znaną walutą skupioną na prywatności, ale jeśli nie jesteś pewien, co to jest, jest to rodzaj waluty kryptowalutowej, która jest nieco inna. Waluty zorientowane na ochronę prywatności nie wymagają rejestracji w instytucjach finansowych i są całkowicie pseudonimowe, co oznacza, że dane transakcji nie zawierają żadnych danych osobowych. W wielu przypadkach może to być pożądane, ale połączenie adresu portfela z tożsamością użytkownika powoduje, że dane te są publicznie dostępne.

Istnieje kilka kryptowalut ukierunkowanych na ochronę prywatności. Monero jest jedną z najbardziej znanych z nich i jest szeroko akceptowana na rynkach darknetu obok Bitcoina. Największy rynek narkotyków w ciemnej sieci, White House Market, został zamknięty w 2020 roku. Mimo że wiele głównych giełd kryptowalutowych nie zezwala na transakcje w Monero, zgromadziła ona silną społeczność deweloperów. Zarówno obrońcy prywatności, jak i cypherpunks są entuzjastycznie nastawieni do Monero.