IOTA – wprowadzenie do projektu kryptowaluty

Jeśli jesteś zainteresowany dowiedzeniem się więcej o IOTA, to trafiłeś we właściwe miejsce. Ten artykuł przedstawi Ci sieć tangle IOTA i leżącą u jej podstaw zdecentralizowaną księgę główną. Jest to kryptowaluta skoncentrowana na komunikacji między maszynami i jest to księga rozproszona o otwartym kodzie źródłowym. IOTA została pierwotnie stworzona przez dwóch inżynierów, którzy nie sądzili, że stanie się zdecentralizowaną siecią lub kryptowalutą.
IOTA to open-source’owa księga rozproszona
IOTA to platforma technologiczna open-source’owej księgi rozproszonej zasilana przez rodzimą kryptowalutę MIOTA. Sieć IOTA została zaprojektowana, aby przyspieszyć trajektorię rewolucji Internetu Rzeczy. Platforma IOTA wykorzystuje graf acykliczny skierowany (DAG), algorytm, który nie pobiera opłat za transakcje i jest skalowalny. Sieć IOTA ma na celu wspieranie transakcji typu machine-to-machine oraz integrację urządzeń brzegowych IoT. Dodatkowo, IOTA posiada szereg rynków danych i zasobów.
Jedną z kluczowych zalet IOTA jest jej zdecentralizowana architektura. Ponieważ nie posiada ona żadnego centralnego organu, nikt nie może kontrolować przepustowości sieci. Oznacza to, że każda transakcja może zostać zweryfikowana i potwierdzona przez rozległą sieć węzłów. Ponieważ sieć jest zdecentralizowana, nikt nie może na nią wpływać ani wykorzystywać jej do złośliwych działań. W rezultacie oferuje ona bardziej wydajne i bezpieczne rozwiązanie problemów związanych z krypto-walutami.
IOTA została po raz pierwszy ogłoszona w październiku 2015 r. i ma swoją historię w projekcie Jinn, który został stworzony w celu opracowania sprzętu trójdzielnego, energooszczędnych procesorów i systemów komputerowych ogólnego przeznaczenia. Projekt Jinn z powodzeniem zebrał 250 000 USD poprzez sprzedaż tłumną tokenów we wrześniu 2014 r.
Pomimo że IOTA ma dużą liczbę deweloperów, jej główny zespół nie jest zlokalizowany w jednym miejscu. Zespół składa się z czterech przedsiębiorców z branży blockchain, wszyscy zakorzenieni w niemieckim ekosystemie technologicznym, którzy pracują zdalnie. Są oni jednak bardzo widoczni na kilku kanałach mediów społecznościowych. Schiener jest współzałożycielem IOTA i jest aktywny na Twitterze i Medium. Oprócz społeczności IOTA, fundusz ekosystemu IOTA zapewnia wsparcie finansowe dla społeczności deweloperów IOTA i jest aktywny na wielu portalach społecznościowych.
Jest to kryptowaluta
Protokół IOTA wykorzystuje model UTXO, w którym każde wyjście określa token do przeniesienia. Model ten zwiększa bezpieczeństwo i odporność, umożliwiając jednocześnie szybszą obsługę konfliktów. Pomimo braku górników, transakcje z wykorzystaniem IOTA są bezpłatne, a koszt każdej z nich wynosi zaledwie jeden cent. Architektura IOTA umożliwia również szybką wymianę danych, ułatwiając gospodarkę machine-to-machine.
IOTA w czerwcu 2017 r. stanęła w obliczu włamania, którego nie była w stanie rozwiązać. Włamanie dotyczyło kodu z Moonpay, który naruszył portfele IOTA. Włamanie zostało wykryte dopiero po wprowadzeniu aktualizacji do Moonpay, co utrudniło jego wyśledzenie. Chociaż IOTA nie ma przewidywalnych problemów ze skalowalnością, jej system nie jest odporny na ataki. Jednak włamanie do IOTA nadal stanowi uzasadniony powód do niepokoju.
IOTA nie postrzega siebie jako magazynu danych. W przeciwieństwie do innych kryptowalut, IOTA nie przechowuje transakcji we własnym zakresie. Oznacza to, że użytkownicy muszą korzystać z alternatywnych rozwiązań, aby przechowywać historie transakcji. Jedną z takich opcji jest wykorzystanie inteligentnych kontraktów. System podobny do blockchaina nie jest odpowiedni dla tego rodzaju danych, ale protokół IOTA może być rozwiązaniem. Będzie on łączył urządzenia podłączone do sieci i mikropłatności. Jego projekt jest interesujący.
IOTA to blockchain, który został ogłoszony w październiku 2015 roku. Pierwotna sprzedaż tokenów została ogłoszona na internetowym forum bitcoinowym. Jej korzenie sięgają projektu Jinn, którego celem było opracowanie trójskładnikowego, energooszczędnego sprzętu komputerowego. Projekt Jinn również zorganizował sprzedaż tokenów we wrześniu 2014 roku. Zespół zebrał 250 000 dolarów w sprzedaży tłumnej. Jest to znacząca kwota dla startupu. Należy pamiętać, że blockchainy nie są doskonałe i mogą być podatne na błędy.
Używa sieci splątanej
Technologia blockchain zyskała popularność w ciągu ostatnich kilku lat, ale wykorzystanie blockchain w kryptowalutach ma swoje wady. Podstawowym problemem jest bezpieczeństwo, a w tej dziedzinie blockchain często zawodzi. Choć wiele osób twierdzi, że jest w stanie chronić dane osobowe na swoim komputerze, problem skalowalności sprawił, że przeznaczono znaczne środki na opracowanie odpowiednich rozwiązań. Jednym z obiecujących rozwiązań jest Tangle, które eliminuje potrzebę stosowania zasobochłonnych i kosztownych obejść, umożliwiając jednocześnie nieskończoną skalowalność.
Sieć tangle firmy IOTA rozwiązuje ten problem poprzez usunięcie górników z równania. Zamiast blockchaina, IOTA wykorzystuje DAG, sieć, która pozwala na równoległe przetwarzanie transakcji. Ponieważ węzły mają wspólny blockchain, sieć może przetwarzać transakcje, nie wymagając do ich przetwarzania górników z całego węzła. Sieć tangle zmniejsza ilość zasobów potrzebnych do przetworzenia transakcji, skracając tym samym całkowity czas przetwarzania transakcji.
Sieć tangle działa na zasadzie nagradzania uczestników za zatwierdzenie dwóch poprzednich transakcji. Wykorzystuje ona system „pay-it-forward” dla walidacji, a ponieważ każda transakcja wymaga dwóch walidacji, przystąpienie do niej jest bezpłatne. Im więcej użytkowników sieci, tym więcej transakcji może ona przetworzyć i tym szybciej może się ona skalować. Sieć może obsługiwać transakcje o niewielkich kwotach i jest w stanie obsłużyć dużą aktywność. Może nawet obsługiwać małe transakcje i umożliwiać abonentom płacenie za dane.
Mapa drogowa rozwoju IOTA opisuje przyszłość systemu. Firma pracuje nad wdrożeniem klienta roju, który pozwoli urządzeniom na dzielenie bazy danych. Laboratorium Medialne MIT znalazło niedawno wadę w kryptograficznej funkcji skrótu curl, która sprawia, że blockchainy są podatne na ataki 51% i 34%. Może to stanowić problem w przypadku korzystania z publicznych ksiąg rachunkowych, ale IOTA’s tangle to wciąż imponujący projekt.
Skupia się na komunikacji między maszynami
Jako zdecentralizowany blockchain skupiający się na komunikacji między maszynami, IOTA ma potencjał, aby położyć fundamenty pod rozwój inteligentnych miast i inteligentnych domów. Rozproszona księga może śledzić każdy wat, instrukcję i polecenie wysłane do i z podłączonych urządzeń. Dzięki temu gromadzenie dużych ilości danych staje się dużo prostsze. Bosch, na przykład, wprowadził swoje tokeny MIOTA i regularnie chwali osiągnięcia IOTA.
IOTA-BT opiera się na oryginalnym mechanizmie trackera BT, ale odrzuca scentralizowane ustawienia. Zamiast tego, IOTA-BT uruchamia lokalny tracker na każdym kliencie. Te trackery wykonują takie funkcje, jak pakowanie informacji o węzłach w transakcje i wysyłanie ich do IOTA. Lokalne trackery wyszukują również transakcje z informacjami o węzłach i pomagają klientowi je zebrać. Tracker wykonuje również operacje rozsiewania i pobierania.
Ta rozproszona księga rachunkowa o otwartym kodzie źródłowym może być podstawą nowej gospodarki współdzielenia. Podczas gdy prototypy IOTA z VW będą koncentrować się na aktualizacjach over-the-air, ma ona potencjał do zarządzania rozległymi zautomatyzowanymi systemami. A ponieważ IOTA łączy w sobie kryptotechnologię i sztuczną inteligencję, może nawet stać się kodem źródłowym dla Internetu rzeczy. Przy tak wielu możliwych zastosowaniach, IOTA mogłaby stać się globalną siecią maszyn.
Naturalny proces generowania adresów w IOTA wykorzystuje ziarno i indeks 81 prób. Adres może być używany wielokrotnie, o ile nie wykazuje żadnych nietypowych zachowań, takich jak transfer pieniędzy. W rzeczywistości, jeden adres IOTA może zawierać wiele transakcji. Po zakończeniu transakcji saldo zostanie przeniesione do następnego indeksu w celu przechowywania. Wykorzystując IOTA, protokół ten jest przyszłością IoT.
Chce być tak zamożny, jak to tylko możliwe
Fundacja IOTA, organizacja non-profit skupiona na rozwoju ekosystemu open-source i technologii distributed ledger, ogłosiła niedawno nowe partnerstwo z TradeMark East Africa. Partnerstwo ma na celu zwiększenie wymiany handlowej między krajami Afryki Wschodniej i uczynienie ich bardziej konkurencyjnymi na rynku globalnym. Obie organizacje współpracują z rządami krajowymi, sektorem prywatnym i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, aby osiągnąć ten cel. IOTA to zdecentralizowany protokół typu open-source, który ma kilka zalet w porównaniu z istniejącymi systemami płatności.