Czym są altcoiny i jak je dzielimy?

Czym są altcoiny i jak je dzielimy

Zanim zagłębimy się w zawiłości Bitcoina, przyjrzyjmy się najpierw różnym typom altcoinów. Istnieją Bitcoin, Stablecoins, Mining-based altcoins oraz Initial coin offerings. Jakie są między nimi różnice? Porozmawiajmy też o popularności Bitcoina i jego wpływie na rynek. W tym artykule przyjrzymy się różnicom między Bitcoinem a różnymi altcoinami oraz temu, jak zostały one podzielone.

Bitcoin

Jest ważne pytanie, które powinien zadać sobie każdy inwestor kryptowalutowy: Jak podzielić altcoiny? Rynek altcoinów dopiero się rodzi, dlatego wielu profesjonalistów i analityków finansowych klasyfikuje je jako inwestycje alternatywne. Specjaliści finansowi, którzy są zaznajomieni z tą dziedziną, klasyfikują je podobnie jak inne inwestycje, takie jak akcje i obligacje. Ranking NerdWallet opiera się na ponad 15 czynnikach, w tym opłatach za prowadzenie konta, wyborze inwestycji, obsłudze klienta i możliwościach aplikacji mobilnej.

Stabilne waluty

Stabilne waluty są stosunkowo nową innowacją, która zapowiada dwa główne boomy. Po pierwsze, konsumenci będą mieli większe zaufanie do tej waluty ze względu na jej stabilność. Po drugie, konsumenci będą mieli pewność, że ich pieniądze są bezpieczne, gdy będą kupować towary lub usługi za stablecoiny. Ponadto stablecoiny są używane jako forma gotówki w świecie biznesu kryptowalutowego. W związku z tym konsumenci będą również bardziej zadowoleni z koncepcji stablecoina jako jednostki wymiany.

Aby określić wartość jednej jednostki stablecoina, należy porównać cenę stablecoina z jego aktywami bazowymi. Zazwyczaj jest to dolar amerykański, ale firmy rozważają również wykorzystanie innych walut fiat. Na przykład BiLira jest powiązana z lirą turecką. Inne stablecoiny wiążą swoją wartość z wartością metali szlachetnych, takich jak złoto.

Aby rozwiązać ten problem, wprowadzono kilka projektów ustaw. Jedna z nich ograniczyłaby zakres zainteresowania do banków i wymagałaby stworzenia nowych ram regulacyjnych. Biorąc jednak pod uwagę priorytety administracji Bidena, tempo uchwalenia ustawy jest mało prawdopodobne. Jeśli stablecoiny mają przetrwać, rząd musi działać już teraz. Ale musi to być odpowiednio uregulowane. Na razie nie ma jasnych wytycznych ani ram prawnych. W międzyczasie organy regulacyjne muszą mieć oko na tę nową kryptowalutę.

Stabilne monety mogą przyczynić się do zwiększenia efektywności usług finansowych. Stanowią one jednak ryzyko dla stabilności finansowej. Niektóre stablecoiny mogą być zabezpieczone kombinacją bardziej ryzykownych aktywów, co może doprowadzić do krachu i zatrzymania ich cen. Co więcej, te nowe aktywa cyfrowe mogą mieć znaczenie systemowe i w ostatecznym rozrachunku osłabić waluty państwowe. Dlatego przed zakupem upewnij się, że wiesz, jak podzielić stablecoiny.

Na początek stablecoiny są zabezpieczone aktywami wymiennymi. Najpopularniejszym przykładem jest złoto, ale można również wybrać nieruchomości, ropę naftową lub inne metale szlachetne. Pod wieloma względami stablecoiny są podobne do walut fiducjarnych, ale oferują lepsze korzyści pieniężne. Na przykład, stablecoiny mogą pomóc firmom zwiększyć zyski poprzez zapewnienie płynności klientom. Ponadto mogą one pomóc firmom, zapobiegając oszustwom i innym problemom związanym z tradycyjnymi systemami finansowymi.

Otcoiny oparte na wydobyciu

Dostępnych jest wiele różnych altcoinów opartych na wydobyciu, posiadających własne unikalne cechy i zalety. Mining-based altcoins wykorzystują proces proof-of-work (PoW) do weryfikacji transakcji, przy czym moc obliczeniowa jest przeznaczona do rozwiązywania złożonych równań matematycznych. Przykłady altcoinów opartych na wydobyciu to Litecoin (LTC), ZCash (ZEC) i Monero (XMR). Z drugiej strony, altcoiny stabilne mają na celu zminimalizowanie zmienności na rynku. Te altcoiny są powiązane z innymi aktywami cyfrowymi, takimi jak waluty fiat, towary lub inne stabilne wartości. USD Coin, XRP i Dai są przykładami stabilnych monet.

Atpiny oparte na wydobyciu są podobne do tokenów użytkowych, z tą różnicą, że są generowane w innym procesie. Aby stworzyć nową monetę, altcoin górniczy wykorzystuje technologię proof-of-work. Te cyfrowe monety są tworzone poprzez rozwiązywanie złożonych algorytmów. Niektóre z nich wykorzystują wstępnie wydobyte monety, które zostały już rozdzielone między użytkowników. Mining-based altcoin to nowy typ kryptowaluty, który oferuje unikalne cechy.

Istnieje ponad 2000 różnych typów kryptowalut, a wśród nich są także mining-based altcoin. Wszystkie kryptowaluty niebędące Bitcoinami są uważane za altcoiny. Podobnie jak Bitcoin, altcoiny oparte na wydobyciu są tworzone poprzez wydobycie. Ogólnie rzecz biorąc, altcoiny oparte na wydobyciu wykorzystują metodę Proof-of-Work (POW) do generowania kryptowaluty. Na dzień 20 listopada 2021 r. Solana jest największym altcoinem pod względem kapitalizacji rynkowej.

Pomimo że kryptowaluty zyskują popularność na całym świecie, wiele osób wciąż nie jest pewnych związanego z nimi ryzyka. Dzieje się tak dlatego, że nie ma jednego sposobu, aby wiedzieć na pewno, jak zachowa się dany altcoin. Niektóre altcoiny są bardziej zmienne niż inne, ale Litecoin jest bezpieczną lokatą. Monety XRP są przykładem altcoinów opartych na wydobyciu. Monety te korzystają z tej samej technologii blockchain.

Pierwotne oferty monet

Niektóre rządy nieufnie podchodzą do ICO. Chociaż scentralizowane rządy są niezbędne do ochrony indywidualnych inwestorów i promowania rozwoju zdecentralizowanej gospodarki, mogą one również stwarzać ryzyko dla tych, którzy nie znają szczegółów projektu. ICO prezentują paradoks: regulacja wymaga centralizacji informacji i wymaga segmentacji populacji, podczas gdy decentralizacja eliminuje potrzebę scentralizowanych struktur i eliminuje segmentację jednostek. Pomimo sprzeczności nieodłącznie związanych z ICO, właściwy organ regulacyjny musi zrównoważyć ryzyko i korzyści.

ICO wiążą się z wieloma zagrożeniami, a brak przejrzystości może prowadzić do poważnych rozczarowań inwestorów. Ponieważ transakcje są anonimowe, złośliwe podmioty mogą wykorzystać je do oszukania inwestorów. Inwestowanie w ICO może rodzić nadmierne oczekiwania, a brak przejrzystości zwiększa ryzyko oszustwa. Ostrzeżenie AFM nie oznacza, że ICO są nieodpowiednie dla inwestorów detalicznych, ale warto skontaktować się z InnovationHub, jeśli rozważasz przeprowadzenie ICO dla swojego altcoina.

ICO mogą być ryzykowne, zwłaszcza jeśli nie są przejrzyste. Wielu organizatorów ICO nie dostarcza ważnych informacji i podsumowuje je w sposób, który jest trudny do zrozumienia. Bez tych istotnych informacji inwestorzy nie są w stanie ocenić rzeczywistej wartości ICO i odróżnić prawdziwego projektu od fałszywego. Ponadto brak przejrzystości może ograniczyć skuteczność wyceny tokenów.

Tokeny w ICO to tokeny tworzone przy użyciu określonych platform blockchain. Nie ma potrzeby pisania kodu od podstaw; istniejące platformy pozwalają na tworzenie tokenów przy niewielkich modyfikacjach. Aby przyciągnąć inwestorów, firmy zazwyczaj prowadzą kampanie promocyjne. Kampanie te są często prowadzone w Internecie, ale niektóre duże platformy internetowe zakazały ich prowadzenia. Dlatego ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o inwestycji zapoznać się ze strategią marketingową firmy. Firma stojąca za ICO musi przedstawić solidny biznesplan, który przyciągnie inwestorów i zmaksymalizuje jej sukces.

ICO są powszechną praktyką wśród inwestorów kryptowalutowych i wiele osób odniosło dzięki nim sukces. Mimo to, ryzyko jest wysokie. Poza tym, że ICO są nieuregulowane w wielu krajach, doprowadziły do licznych oszustw. W tym artykule zastanowimy się, jak uregulować branżę ICO, biorąc pod uwagę wyzwania, przed którymi stoi. Przyjrzymy się również środkom regulacyjnym, które mogą pomóc branży ICO rozwijać się i kwitnąć.