Czym jest metawersja?

Czym jest metawersja

Termin „metawersja” jest błędnym określeniem. Odnosi się on do trwałego wirtualnego świata, który łączy elementy fizyczne i cyfrowe. Przykładem może być trwały świat wirtualny w grze World of Warcraft, w którym gracze mogą handlować towarami i doświadczać wirtualnych przeżyć. Innym przykładem są wirtualne doświadczenia w Fortnite, gdzie można stać się Rickiem Sanchezem i dowiedzieć się więcej o MLK Jr. lub kupić zestaw słuchawkowy Oculus i zanurzyć się w swoim własnym wirtualnym domu.

Roblox

Tworzenie własnej gry w Roblox jest zabawne i satysfakcjonujące, można łatwo stworzyć nieograniczoną liczbę postaci, budynków i poziomów za pomocą edytora gry. Metaverse Robloxa stale się rozwija, więc zawsze możesz stworzyć coś nowego i zabawnego! Platforma Roblox jest niezwykle wszechstronna, pozwalając użytkownikom na tworzenie wszystkiego, od gier RPG po tytuły FPS, od labiryntów po symulatory. A ponieważ nie ma ustalonych zasad, zawsze możesz być kreatywny.

W kwestii marketingu, możesz zacząć od myślenia o metawersum Robloxa. Dobrym pierwszym krokiem są media społecznościowe, ale tam jest cały świat możliwości. Na przykład, możesz nawiązać kontakt z fanami Robloxa w świecie rzeczywistym poprzez promocje. Mechanika gry Roblox i waluty mogą być powiązane z rzeczywistymi wydarzeniami, promując istniejące marki spoza branży rozrywkowej. Zdarzają się nawet przypadki, gdy twórcy gry współpracują z prawdziwymi markami, aby promować swoje własne produkty lub wydarzenia. Nike i Stranger Things to przykłady marek, które nawiązały współpracę z Robloxem i jego fanami.

Jednym z największych wyzwań przy tworzeniu metawersum Robloxa jest stworzenie zasad, które zapobiegną przekształceniu go w „Dziki Zachód” treści. Jednak Donato, jako twórca metawersum Roblox, powiedział, że moderacja jest ważnym zadaniem. Ponieważ firma w dużej mierze kieruje swoją ofertę do dzieci, rola moderatorów jest kluczowa. Twórcy Robloxa ciężko pracują, aby rozwiać te wątpliwości.

Wiele firm wskoczyło na grząski grunt i postanowiło przyłączyć się do akcji. Facebook, na przykład, zmienił nazwę na Meta Platforms, próbując w ten sposób lepiej dopasować się do branży gier. Jednak Roblox wciąż jest liderem w budowaniu metawersum. Jego wirtualne światy stają się popularne wśród młodych graczy, których trudno zatrzymać przy sobie wraz z wiekiem. Jak więc utrzymać zainteresowanie użytkowników?

Microsoft

Pomimo spekulacji, że Microsoft przejmie Activision Blizzard jako część swojego rozkwitającego metaverse, przejęcie to może pomóc firmie przyciągnąć więcej inwestorów. Metaverse to termin określający grupę rynków i technologii obejmujących od wirtualnej rzeczywistości po cloud computing. Firma Activision tworzy gry od ponad dwóch dekad, a jej przejęcie pomoże wzmocnić portfel treści firmy i zwiększyć jej ofertę w nadchodzących latach.

Przejęcie Activision da firmie Microsoft dostęp do 390 milionów miesięcznych użytkowników, a także do istniejących tytułów gier. Oczekuje się, że wysiłki firmy zmierzające do wzmocnienia oferty studiów gier pomogą jej w rywalizacji z takimi konkurentami, jak Meta i PlayStation. Metaverse Microsoftu rozszerzy również możliwości Teamu, pozwalając pracownikom wirtualnie pomagać sobie nawzajem w wykonywaniu złożonych zadań. Firma nie określiła jednak jeszcze, kiedy wprowadzi nową technologię na rynek.

Activision ma również plany wprowadzenia gry do metawersum Microsoftu. Firma jest właścicielem platformy Xbox, a także marek Halo i Minecraft. Przejęcie pozwoli firmie Activision uzyskać dostęp do 390 milionów miesięcznych użytkowników, a także dodawać gry do usługi abonamentowej Game Pass. Jednak w związku z rozwojem gry pojawiło się wiele pytań, a transakcja będzie musiała zostać odpowiednio zbadana.

Chociaż transakcja nie jest bezpośrednio związana z metawersum, jest o tyle istotna, że stawia firmę na czele tej wschodzącej dziedziny. Studia gier firmy Activision są już dużymi firmami, którym udało się złamać kod wirtualnego świata. Przejęcie Activision-Blizzard może być także znakiem, że Microsoft chce głębiej wejść na rynek gier. To może pomóc Microsoftowi stać się większym liderem w branży gier.

Epic Games

Jeśli jeszcze nie słyszeliście, Epic Games jest liderem w dziedzinie metawersji gier wideo. Chociaż sam termin może nie być na tyle fajny, aby konkurować z wirtualnym światem, założyciel firmy od lat głośno mówi o tej koncepcji. Firma Epic położyła podwaliny pod metawersum w takich grach, jak Fortnite. Oto, co wiemy do tej pory. Poniżej wymieniono najważniejsze cechy metawersum. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Po pierwsze i najważniejsze, metawersum to wciągający, trwały i współdzielony świat. Gracze mogą tworzyć awatary i eksplorować otoczenie, starając się osiągnąć swój cel. Metawersum pozwala także na współpracę i grę z innymi graczami. Firma Epic nawiązała współpracę z firmą Roblox, aby udostępnić masom wirtualny świat gry. Ponieważ Roblox przekształcił się z gry przeznaczonej dla dzieci w globalną platformę, jest to wielki krok naprzód dla firmy.

Deweloper otrzymał niedawno kolejny impuls, gdy firma Sony zainwestowała w niego 250 milionów dolarów, wzmacniając jego współpracę nad cyfrowymi ekosystemami i silnikiem Unreal Engine. Nawet po ostatnich sukcesach finansowych firma nadal posiada jedną klasę akcji zwykłych, a Tim Sweeny pozostaje dyrektorem generalnym. Ewolucja metawersum zajmie jednak trochę czasu. Jej twórcy już teraz łączą ze sobą własność intelektualną z całej branży medialnej, w tym z gier i filmów.

Najnowszy ruch firmy produkującej gry może być krokiem w kierunku uniwersalnego metawersum, z pomocą Lego. Nowe partnerstwo pomoże dzieciom tworzyć własne wirtualne światy, łącząc ich cyfrowe i fizyczne doświadczenia. Epic Gaming nie rezygnuje jednak ze swoich planów stworzenia uniwersalnego metawersum. W związku z tym firma Epic ogłosiła plany zainwestowania kolejnych 5 miliardów dolarów w nową technologię. Co więcej, do nowego funduszu dołożyły się także firmy KIRKBI i Sony.

Nvidia Corp

Nvidia Corp. to amerykańska międzynarodowa firma technologiczna. Została założona w stanie Delaware, a jej siedziba mieści się w Santa Clara w Kalifornii. Firma jest najbardziej znana ze swoich wyspecjalizowanych procesorów graficznych, które są wykorzystywane w grafice komputerowej. Firma zatrudnia ponad 7000 osób. Jej produkty obejmują karty graficzne i oprogramowanie komputerowe. Firma Nvidia Corporation została założona w 1998 roku. W ciągu ostatniego roku cena jej akcji wzrosła o ponad 80%.

Firma produkuje układy scalone dla konsol do gier wideo, samochodowych systemów informacyjno-rozrywkowych oraz systemów autonomicznej jazdy. Nvidia projektuje również układy dedykowane do wydobywania kryptowalut. W lutym 2021 r. wprowadziła na rynek procesory do wydobywania kryptowalut. Firma zakończyła niedawno proces przejęcia konkurencyjnej firmy Arm za 40 miliardów dolarów, ponieważ przeszkody prawne zmusiły ją do rezygnacji z transakcji. Firma nawiązała także współpracę z Microsoftem i Meta Platforms, dawnym Facebookiem, w celu przeniesienia gier firmy Saturn na komputery PC.

Misją firmy jest uczynienie grafiki komputerowej tak wydajną, jak to tylko możliwe. Układy firmy NVIDIA znajdują się w konsolach do gier wideo, takich jak Xbox i PlayStation. Jej procesory graficzne zasilają także wyświetlacze w wielu urządzeniach kultowych dla wirtualnej rzeczywistości i sztucznej inteligencji. Akcje firmy wzrosły o 40% w ciągu ostatniego miesiąca, co świadczy o tym, że firma ma wyjątkową pozycję, by wpłynąć na niezbadaną technologiczną przyszłość. Jej założycielami są Jen-Hsun Huang, Chris Malachowsky i Curtis Priem.

W październiku 2001 roku pracownicy firmy NVIDIA zostali oskarżeni o wykorzystywanie informacji poufnych, co było główną przyczyną jej upadku. Zostali oni ukarani grzywną w wysokości 250 000 USD, a firma NVIDIA ogłosiła także, że w odpowiedzi na zapytania Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (Securities and Exchange Commission) dokonuje przeglądu swoich praktyk księgowych. Kilka lat później NVIDIA została uznana przez Fabless Semiconductor Association za najbardziej szanowaną publiczną firmę półprzewodnikową na świecie.

Nike

Jednym z najlepszych sposobów na rozwianie sceptycyzmu wobec Metaverse jest wejście Nike do Internetu immersyjnego. Firma Nike od dawna interesuje się NTF i technologią Blockchain. Metaverse stanowi idealne tło dla wejścia tej marki do Internetu immersyjnego. W przeszłości firma Nike była oskarżana o dyskryminację, a jej wejście w metaverse może pomóc w wyjaśnieniu tej kwestii. Jednak w najbliższym czasie wejście Nike do metaverse może również przyćmić nowe talenty i zmonopolizować przestrzeń.

Dla marki wejście do metaverse to kolejny sposób na dotarcie do głodnej widowni młodych użytkowników. Niedawna umowa między Nike a firmą RTFKT, zajmującą się projektowaniem cyfrowym, pomogła firmie stworzyć wciągające doświadczenie. W Metaverse użytkownicy nie mogą wprawdzie założyć na nogi butów, ale mogą ubrać swojego awatara w buty ulubionej marki. To sprytny ruch ze strony Nike, ale pozostaje pytanie: Jak to się przełoży na sprzedaż w świecie rzeczywistym? W listopadzie tego roku firma Nike ogłosiła otwarcie nowego sklepu z innowacjami na Piątej Alei w Nowym Jorku.

Jako znak swojego zaangażowania w Metaverse, Nike zakupiła startup RTFKT zajmujący się wirtualnym światem, aby zwiększyć produkcję wirtualnych ubrań i rozszerzyć swoją obecność w Metaverse. Metaverse to rozwijająca się koncepcja łącząca rzeczywistość wirtualną i rzeczywistość rozszerzoną. W przeciwieństwie do Roblox, Metaverse nie jest tak mgliste jak jego konkurenci, więc firma Nike ma wyjątkową możliwość wejścia do nowego wirtualnego świata, gdy zostanie on w pełni rozwinięty.

W niedawnym wywiadzie dla magazynu Fortune, Drbul wyjaśnił, że powstanie nowy rodzaj rzeczywistości, miejsce, w którym świat wirtualny i fizyczny będą się przenikać. Metawersja oferowałaby zupełnie inne spojrzenie na świat. Niektórzy obserwatorzy branży wątpią jednak, czy jest to coś więcej niż tylko chwyt marketingowy. Jednym z nich jest Matt Powell, starszy doradca ds. sportu w firmie NPD Group. Choć pomysł może być rewolucyjny, Powell nie widzi w nim dużego potencjału komercyjnego.