Czy Bitcoin jest legalny? Jakie są regulacje prawne?

Czy Bitcoin jest legalny Jakie są regulacje prawne

Czy jesteś ciekaw legalności Bitcoina? Jeśli tak, nie jesteś sam. Kryptowaluty są zakazane w Maroku, Algierii i Egipcie, ale są legalne w Chinach, Japonii i Australii. Co dalej? Oto kilka regulacji prawnych, o których warto wiedzieć. Miejmy nadzieję, że dzięki nim branża kryptowalutowa stanie się lepszym miejscem. Zanim jednak dokonasz jakiegokolwiek zakupu, warto dowiedzieć się, czy jest to legalne w Twoim miejscu zamieszkania.

Kryptowaluty są zakazane w Algierii, Egipcie i Maroku

Kraje te mają prawny zakaz handlu kryptowalutami, ale nie wszystkie z nich idą za przykładem innych krajów. Zarówno Maroko, jak i Algieria zakazały używania kryptowalut jako metod płatności, a tunezyjski bank centralny rozważa ich dekryminalizację. Prawo finansowe Maroka z 2018 r. zakazało użytkownikom handlu kryptowalutami. Jednak kraj ten nadal jest jednym z czołowych podmiotów handlujących kryptowalutami w Afryce, z około milionem kryptowalut w obiegu.

Kraje zakazały obrotu kryptowalutami z różnych powodów. Niektóre z nich wynikają z wrażliwości na ryzyko finansowe, ale inne są po prostu zaniepokojone ich wpływem na gospodarkę. Niektóre kraje po prostu nie są przygotowane na przyjęcie tej technologii. Dobrym przykładem są Algieria i Egipt. Chociaż zakazały one handlu kryptowalutami, nadal zezwalają na obrót innymi aktywami cyfrowymi, w tym Bitcoinem. Mimo że zakazały handlu kryptowalutami, nie planują całkowitego zakazu.

Mimo że w Rosji obowiązują zakazy dotyczące kryptowalut, nie są one tak surowe jak w niektórych innych krajach. Na przykład Maroko zakazało używania Bitcoina w listopadzie 2017 r., ale pomimo zakazu nastąpił 215-procentowy wzrost wolumenu handlu bitcoinem w Maroku. Tymczasem tylko jeden procent ludności Iraku korzysta z kryptowalut, podczas gdy dziesięć procent korzysta z tradycyjnych banków. I nie jest to jedyny kraj, który zakazał kryptowalut, a niektórzy uważają to za dobry pomysł.

Są legalne w Japonii

Chociaż pytanie, czy Bitcoiny są legalne w Japonii, pozostaje bez odpowiedzi, kraj ten uznaje kryptowaluty za ważną metodę płatności. Zgodnie z ustawą o usługach płatniczych, kryptowaluty i tokeny użytkowe są regulowane, ale nie ma zbiorczej regulacji dla tokenów opartych na blockchainie. W związku z tym status prawny tokenów jest uzależniony od ich funkcji i zastosowania. W styczniu 2021 r. wartość kryptowalut będących przedmiotem obrotu na giełdzie japońskiej osiągnęła wysoki poziom 28,5 mld jednostek.

Opodatkowanie zysku z kryptowalut nie stanowi w Japonii problemu, ponieważ jest on klasyfikowany jako dochód różny. Osoby zarabiające nie muszą deklarować zysków z kryptowalut, ale muszą zarobić mniej niż 200 000 JPY w roku podatkowym, aby się do tego zakwalifikować. Warunki opodatkowania mogą jednak ulec zmianie w zależności od indywidualnych okoliczności, dlatego przed inwestycją należy skonsultować się z księgowym lub urzędem podatkowym. Jest to szczególnie ważne, jeśli jesteś inwestorem kryptowalut o wysokim ryzyku.

Kupno Bitcoinów poprzez giełdę peer-to-peer jest generalnie najwygodniejszym sposobem nabycia kryptowaluty. Giełdy peer-to-peer zazwyczaj korzystają z usług escrow, aby chronić swoich klientów przed oszustami, ale należy być ostrożnym wobec nieuczciwych działań. Kupowanie Bitcoin poprzez giełdę peer-to-peer, taką jak Coinmama, może być ryzykownym procesem i należy zachować ostrożność podczas dokonywania zakupu.

Jest legalna w Australii

Pomimo, że kryptowaluta została uznana za legalną w Australii, wciąż pozostaje kilka pytań, na które należy odpowiedzieć. Na przykład, czy bitcoin podlega podatkowi od zysków kapitałowych? Jeśli tak, to jakie są przepisy dotyczące opodatkowania? Jest kilka sposobów na to, by nie wpaść w kłopoty z kryptowalutami. Przede wszystkim upewnij się, że przestrzegasz wszystkich przepisów AML. Kluczowe jest dokładne przestrzeganie przepisów przy składaniu zeznań podatkowych. Po drugie, upewnij się, że korzystasz tylko z renomowanych giełd.

Waluty kryptograficzne działają w oparciu o technologię blockchain. Każda transakcja bitcoinami jest rejestrowana w zdecentralizowanej sieci. Po zakończeniu transakcji jest ona „wydobywana” do łańcucha bloków. Następnie można wydać pieniądze. Istnieje wiele miejsc, które akceptują Bitcoin, ale rynek australijski nie jest tak duży jak globalny. Istnieją jednak pewne zagrożenia związane z posiadaniem kryptowalut, dlatego ważne jest, aby zapoznać się ze wszystkimi przepisami przed podjęciem decyzji o zakupie jednej waluty.

Pomimo pewnych ograniczeń, nie powinieneś się martwić o opodatkowanie Bitcoin. Australijskie prawo podatkowe wspiera branżę kryptowalutową, która jest całkowicie legalna. Strona ATO zawiera informacje na temat opodatkowania dla australijskich posiadaczy Bitcoinów. Ogólnie rzecz biorąc, nadal zaleca się jednak korzystanie z giełd zarejestrowanych w Bitcoin, jeśli przebywasz w Australii. Możesz również uzyskać więcej informacji na temat opodatkowania kryptowalut w Australii w przewodniku Findera dotyczącym opodatkowania kryptowalut.

Są legalne w Chinach

Nadal nie jest jasne, czy Bitcoiny są legalne w Chinach. Jednak dążenie do wspólnego dobrobytu, które kładzie silny nacisk na etatyzm i bardziej wewnętrzną strategię gospodarczą, wprowadziło środki mające na celu ograniczenie używania kryptowalut. W szczególności, zakazano transakcji kryptowalutowych zaledwie miesiąc po ogłoszeniu nowego programu wspólnego dobrobytu. Zakaz jest prawdopodobnie środkiem ograniczającym inwestycje zewnętrzne i zachęcającym bogatych do wnoszenia większego majątku do kraju, przy jednoczesnym utrzymaniu kontroli nad kursem wymiany walut.

Chińskie prawo uznaje obecnie gromadzenie środków w kryptowalutach za przestępstwo. Kary zależą od kwoty zebranych pieniędzy. Jeśli kwota wynosi ponad dziesięć milionów juanów i zaangażowanych jest w nią co najmniej 5 000 osób, uznaje się ją za „dużą” sumę pieniędzy. Podobnie, jeśli zbierze się więcej niż milion juanów, jest to „ogromna” kwota i można trafić do więzienia na dziesięć lat.

Jeśli chodzi o chińskie prawo, wydobycie bitcoinów pozostaje dochodową branżą. Rząd zakazał pierwszych ofert monet, które są podobne do pierwszych ofert publicznych akcji. Co więcej, PBOC ograniczył działalność instytucji finansowych w zakresie obrotu kryptowalutami. Choć zakaz ten może wydawać się drastyczny, jest mało prawdopodobne, aby całkowicie uniemożliwił handel kryptowalutami w Chinach. W końcu Chiny są domem dla dużej liczby farm wydobywających bitcoiny. Subsydiowana energia elektryczna to ogromny plus dla wydobycia kryptowalut.

Są legalne w Argentynie

Argentyńskie organy regulacyjne nie podjęły jeszcze żadnej konkretnej decyzji dotyczącej regulacji kryptowalut, ale istnieją dowody, które sugerują, że kilka z nich przyjmuje ostrożne podejście. Po pierwsze, Bitcoin nie jest jeszcze uważany za papier wartościowy, a zatem nie może być klasyfikowany jako taki. Definicja papieru wartościowego skupia się natomiast na zbywalnych instrumentach, które zawierają prawa kredytowe. Istnieją jednak pewne regulacje dotyczące ryzyka związanego z kryptowalutami.

Podczas gdy prezes banku centralnego Argentyny wskazał, że chce, aby Bitcoin stał się prawnym środkiem płatniczym, wielu ustawodawców w kraju ma inne zdanie. Na początku tego roku prezes Miguel Pesce powiedział, że bank centralny jest zainteresowany uregulowaniem kwestii przenikania się bitcoina z tradycyjnym systemem płatniczym. Ostrzegł jednak, że połączenie kryptowalut z tradycyjnym rynkiem walutowym może zaszkodzić temu systemowi. W międzyczasie stwierdził, że kraj jest daleki od utopii Bitcoina.

Chociaż Argentyna nie przyjęła jeszcze przepisów regulujących Bitcoina, Jednostka Informacji Finansowej opublikowała komunikat w sprawie kryptowalut. Dokument ten określa, co stanowi kryptowalutę i podaje definicję tego wirtualnego aktywa. W Argentynie definicja kryptowaluty jest określona jako „cyfrowa reprezentacja wartości, która może być przekazywana elektronicznie i przechowywana”. Definicja ta nie jest prawnie wiążąca i powinna być stosowana jako wskazówka. Jednak argentyńska Karta Organiczna Banku Centralnego oświadczyła, że nie będzie uznawać Bitcoinów za prawny środek płatniczy.

Są legalne w Brazylii

Brazylijskie prawo zezwala już osobom fizycznym na kupowanie, sprzedawanie i używanie Bitcoinów w celach nie związanych z przestępczością. Jednak Bank Centralny Brazylii dwukrotnie przedstawił swoje stanowisko w sprawie aktywów cyfrowych, ostrzegając przed ryzykiem związanym z samodzielnym przechowywaniem środków i spekulacyjnym charakterem branży walut wirtualnych. W związku z tym obywatele Brazylii mogą chcieć poczekać, zanim zaczną kupować lub używać bitcoinów do jakichkolwiek celów. Ale jest mało prawdopodobne, że będą mieli jakiekolwiek problemy z prawem po jego wejściu w życie.

Jednakże ustawodawcy w Brazylii nie są zadowoleni z obecnego stanu regulacji dotyczących kryptowalut. Obawiają się, że kryptowaluty mogą prowadzić do przestępczości i utrudniać walkę z korupcją w kraju. W ostatnim czasie rząd skupił swoje wysiłki na poprawieniu pozycji kraju w rankingu Indeksu Percepcji Korupcji Transparency International 2021. Chociaż brazylijscy ustawodawcy są zaniepokojeni skutkami kryptowalut, są również otwarci na pomysł zalegalizowania bitcoinów w swoim kraju.

Jeden z brazylijskich przedsiębiorców, Joao Canhada, mieszka w Sao Paulo, a w 2017 roku podarował swojej nowo narodzonej córce Bitcoina. Wydał na ten prezent 1000 dolarów. Przewiduje, że do 2022 r. będzie on wart ponad 40 tys. dolarów. Warto jednak zauważyć, że w kraju nie ma kompleksowych przepisów dotyczących kryptowalut, co utrudnia rządowi brazylijskiemu regulowanie ich wykorzystania. Może to spowodować kłopoty dla brazylijskich inwestorów na rynku kryptowalut.

Są legalne w Ekwadorze

Wygląda na to, że rząd Ekwadoru postanowił zakazać używania walut cyfrowych, w tym Bitcoina. Zgromadzenie Narodowe tego kraju przyjęło ustawę zakazującą używania Bitcoinów i innych zdecentralizowanych walut cyfrowych. Ustawa ta miałaby ustanowić wytyczne dla waluty państwowej i zmienić istniejący kodeks monetarny. Na razie jedyną walutą dopuszczoną przez rząd jest dolar. W przyszłości może to jednak ulec zmianie. Rząd Ekwadoru chce utrzymać kontrolę nad kapitałem i zapewnić, że prowadzone są tylko legalne interesy.

Według Zgromadzenia Narodowego, używanie kryptowalut jest nielegalne, ale kupowanie i sprzedawanie ich nie jest. Bank centralny Ekwadoru nie uznaje kryptowalut jako środka płatniczego, ale nie zabrania sprzedaży istniejących kryptowalut. Bank ostrzega jednak, że takie transakcje mają charakter spekulacyjny i że należy zachować ostrożność. W międzyczasie rynek kryptowalut w kraju pozostanie otwarty, ale obywatele Ekwadoru powinni zachować ostrożność podczas korzystania z walut cyfrowych.

W Ekwadorze nie ma specjalnych giełd, które współpracują z lokalnymi bankami, aby ułatwić wymianę kryptowalut na USD. Istnieją jednak inne metody zakupu bitcoinów w Ekwadorze. Istnieje FTX, który pozwala na dokonywanie przelewów do lokalnego banku. Należy jednak upewnić się, że bank ekwadorski, z którego korzystasz, jest w porządku z wymianą kryptowalut. Należy również pamiętać, że banki w Ekwadorze zachowują dużą ostrożność przy przetwarzaniu transakcji powyżej 10 000 USD, ponieważ mogą one oflagować Twoją transakcję.