Co to jest Cardano?

Co to jest Cardano

Jeśli zastanawiasz się, czym jest Cardano, ten artykuł przybliży Ci jego działanie. Po pierwsze, musisz zrozumieć, że jest to blockchain drugiej generacji, który wykorzystuje protokół proof-of-stake do zatwierdzania transakcji. Główne zastosowania Cardano to zarządzanie tożsamością i identyfikowalność. Następnie należy zapoznać się z jego rodzimą kryptowalutą, ADA. Gdy zrozumiesz, czym jest Cardano, będziesz mógł zdecydować, czy w nią zainwestować.

Cardano jest blockchainem drugiej generacji

Dyskusja o tym, czy Cardano lub Ethereum jest lepszym blockchainem drugiej generacji, jest fałszywa. Oba mają takie same możliwości, ale różnica w cenie jest w dużej mierze nieistotna. Ten drugi posiada obecnie duży udział w rynku, a jego perspektywy na przyszłość wyglądają lepiej dzięki nadchodzącemu Ethereum 2.0. Token ADA jest obecnie wyceniany stosunkowo nisko, ale może się to zmienić wraz z rozwojem platformy. Jeśli tak się stanie, inwestorzy będą prawdopodobnie nadal utrzymywać swoje obecne pozycje.

Blokchain Cardano wykorzystuje algorytm zwany Ouroboros do dzielenia czasu na 20-sekundowe okresy. Odstępy te nazywane są epokami i są nadzorowane przez zestaw interesariuszy i węzłów. Interesariusze i węzły współpracują ze sobą, aby zapewnić, że nowe bloki są weryfikowane i tworzone w odpowiednim czasie. W niektórych przypadkach węzłom nie udaje się ukończyć bloków transakcji na czas, co może prowadzić do tego, że system jest zawodny i powolny.

Oprócz zarządzania tożsamością, główne zastosowania Cardano koncentrują się wokół śledzenia i zarządzania tożsamością. Może ona pomóc w usprawnieniu procesów gromadzenia danych, audytu procesów wytwarzania produktów, a nawet w wyeliminowaniu rynku podróbek. Nazwa waluty cyfrowej ADA pochodzi od imienia pierwszej programistki komputerowej Ady Lovelace. Cardano Foundation to organizacja, która wspiera badania i rozwój sieci Cardano. Dzięki temu wsparciu nic dziwnego, że firmie udało się osiągnąć taki postęp w krótkim czasie.

Fundacja Cardano jest organizacją non-profit i współpracuje z uniwersytetami, aby stworzyć zrównoważony sposób finansowania rozwoju platformy. Oczekuje się, że w najbliższych tygodniach projekt Cardano wprowadzi na rynek wiele produktów, w tym zdecentralizowane giełdy, inteligentne warstwy DeFi, rynki NFT oraz swapy. Jednak na świecie nie ma wystarczająco dużo pieniędzy, aby sfinansować wszystko, a fundacja nie jest jeszcze gotowa na czas świetności.

Używa protokołu proof-of-stake do weryfikacji transakcji

Projekt Cardano to międzynarodowa firma zajmująca się technologią blockchain, która opracowuje solidne rozwiązania dla rządów, firm i startupów. Zespół ten stworzył również w pełni funkcjonalny portfel kryptowalutowy, który pozwala użytkownikom bezpiecznie przechowywać tokeny ADA. W projekcie open-source biorą udział setki programistów, którzy współtworzą jego bazę kodową. W rezultacie Cardano cieszy się ogromnym wzrostem w krótkim czasie.

Protokół Proof-of-Stake jest mechanizmem konsensusu, który daje władzę właścicielom określonej ilości kryptowaluty. System ten zatwierdza transakcje i tworzy nowe bloki w blockchainie. Proof-of-stake jest szybszy i wymaga mniejszej mocy obliczeniowej. Ten mechanizm konsensusu ma wiele zalet, w tym niższe koszty transakcji. Jest to doskonała cecha dla zdecentralizowanej platformy, a także zapewnia bezpieczeństwo sieci.

W przeciwieństwie do innych projektów kryptowalutowych, Cardano wykorzystuje protokół proof-of-stake do weryfikacji transakcji. Aby zweryfikować transakcję, wszystkie zatwierdzające węzły muszą się zgodzić. Proces ten jest zdecentralizowany, więc każde konto może zostać Super Reprezentatywnym Partnerem. W przeciwieństwie do Proof-of-Work (PoW), protokół ten ma niższe wymagania energetyczne i umożliwia codziennym użytkownikom działanie w charakterze walidatorów.

Pomimo, że Proof-of-Stake jest bardziej energooszczędny niż proof-of-work, nadal ma te same zalety w zakresie bezpieczeństwa. Proces ten jest nieco bardziej skomplikowany, ale zapewnia integralność sieci i jej transakcji. Chociaż PoW jest popularnym protokołem kryptowalutowym, wiele osób może uznać proof-of-stake za lepszy wybór. Metoda ta pozwala uniknąć problemu podwójnego wydawania pieniędzy, który nęka wiele kryptowalut.

Pomimo że proof-of-stake ma pewne zalety w porównaniu z popularną metodą proof-of-work, ma też kilka potencjalnych wad. W przypadku pierwszej z nich, trudno jest zweryfikować transakcje, jeśli ponad 50% całkowitej własności sieci znajduje się w rękach jednego podmiotu. Duża stawka pozwoli jednej osobie na wybór węzłów i walidatorów, podczas gdy mniejsze kwoty uniemożliwią innym użytkownikom uczestnictwo. Nie udowodniono jednak, że metoda ta jest wystarczająco bezpieczna, aby została powszechnie przyjęta jako globalny system płatności.

Jej główne zastosowania to zarządzanie tożsamością i identyfikowalność

Opracowana przez Charlesa Hoskinsona, współzałożyciela Ethereum, Cardano jest publiczną platformą blockchain. Ma zdecentralizowany system zarządzania, jest oprogramowaniem otwartym, a w swoich aplikacjach korzysta z wzajemnie weryfikowanych badań i metodologii opartych na dowodach. Podstawową aplikacją jest zarządzanie tożsamością. Cardano oferuje również możliwość śledzenia, czyli sposób, w jaki firmy mogą śledzić ruchy ludzi w czasie rzeczywistym.

Pomimo że główne zastosowania Cardano to usługi finansowe i zarządzanie tożsamością, ma ono również wiele innych zastosowań. Zaprojektowany, aby uprościć procesy wymagające danych z wielu źródeł, Cardano jest również przydatny do śledzenia i kontroli produkcji wyrobów. To z kolei eliminuje rynek podrabianych towarów. Ponadto zapewnia większe bezpieczeństwo zarówno konsumentom, jak i firmom. Dzięki wysokiemu poziomowi bezpieczeństwa Cardano zyskuje popularność jako aktywa w branży finansowej.

Obecnie Cardano jest rozwijane w pięciu etapach, w tym w fazie Shelley, fazie Mary i hard forku Atala Trace. Każda z faz nosi imię postaci historycznej. Cardano jest rozwijane w pięciu etapach, a każdy z nich ma na celu szersze wykorzystanie technologii blockchain. Jako sieć typu proof-of-stake, Cardano jest przeznaczone do zastosowań zdecentralizowanych.

Rdzeniem protokołu Cardano jest zdecentralizowany system konsensusu oparty na protokole konsensusu Ouroboros. Jego projekt jest inspirowany badaniami akademickimi, a mapa drogowa odzwierciedla wzajemnie weryfikowane spostrzeżenia i metody oparte na dowodach. Protokół ten jest również samowystarczalny i dąży do budowania protokołów zgodnie z wizją jego twórców. Choć mapa drogowa nie jest jeszcze kompletna, skupia się na stworzeniu infrastruktury dla przyszłych zastosowań tokena Cardano.

Jego rodzimą kryptowalutą jest ADA

ADA jest rodzimą kryptowalutą Cardano, blockchaina. Przewiduje się, że ADA, nazwana na cześć pierwszej programistki komputerowej Ady Lovelace, osiągnie wartość 71 miliardów dolarów w październiku 2021 roku, co uczyni ją czwartą co do wielkości kryptowalutą na świecie. Maksymalna podaż ADA wynosi 45 miliardów, ale 33 miliardy zostały już wybite i są obecnie w obiegu. Jest to znacząca liczba i pokazuje, że ekosystem Cardano jest na dobrej drodze.

ADA ma kilka wyraźnych zalet w porównaniu z innymi kryptowalutami i jest preferowaną kryptowalutą dla wielu firm i osób prywatnych. Po pierwsze, wykorzystuje ona protokół proof-of-stake, czyli PoS. Protokół proof-of-stake umożliwia posiadaczom tokenów umieszczanie swoich kryptowalut w sieci w zamian za ADA. Zastawiając się w blockchainie, tworzą oni zapis każdej transakcji, która ma miejsce w sieci.

Po drugie, ma zdecentralizowaną architekturę i protokół, który pozwala na złożone, programowalne transfery wartości. Jego celem jest zapewnienie tożsamości ekonomicznej miliardom ludzi oraz umożliwienie im kontroli nad własnym zarządzaniem i wartością. Dużo uwagi poświęcono ostatnio także projektowi blockchain Cardano. Zespół projektowy stojący za Cardano określa swój protokół jako blockchain trzeciej generacji. Sieć obsługuje inteligentne kontrakty, które mogą być wykorzystywane do śledzenia łańcucha dostaw i zarządzania nim.

Projekt Cardano jest jednym z pierwszych projektów blockchain, który kieruje się filozofią naukową. Zespół zajmujący się jego rozwojem to globalna grupa naukowców i programistów. Projekt został zainicjowany recenzowaną białą księgą naukową. Protokoły Cardano zostały zweryfikowane przez sieć naukowców uniwersyteckich. Jego rodzima kryptowaluta, ADA, jest trzecią najbardziej wartościową kryptowalutą na świecie, według kapitalizacji rynkowej.

Zespół ds. rozwoju

Zespół ds. rozwoju Cardano jest dobrze znany ze swoich wysiłków na rzecz uczynienia kryptowaluty bezpieczniejszą i pewniejszą. Jest on również zaangażowany w stosowanie formalnego modelu rozwoju, rygorystycznego procesu, który jest zwykle zarezerwowany dla oprogramowania bankowego o dużej objętości. To przywiązanie do formalnego rozwoju przejawia się w stosowaniu funkcjonalnych języków programowania. Funkcjonalne języki programowania redukują niejednoznaczność i ułatwiają testowanie i weryfikację matematyczną programów. Rezultaty tego zaangażowania są jasne: Cardano jest na dobrej drodze, aby stać się następnym bitcoinem.

Kryptowaluta Cardano zyskała wiele uwagi od czasu jej wprowadzenia na rynek, osiągając szczytową cenę 1,33 USD w styczniu 2018 r., ale nie udało jej się wzrosnąć wyżej. Stało się to podczas ogólnobranżowego rynku niedźwiedzia, na którym wiele projektów straciło na wartości. Mimo to zespół deweloperów nie zrezygnował z projektu. Kontynuowali prace nad nowym systemem głosowania i aktualizacją Shelley. Dodali również nowe funkcje do kryptowaluty, które uczynią ją bardziej użyteczną.

Zespół ds. rozwoju podzielił projekt na pięć etapów, z których każdy ma inny cel. Pierwszym etapem było uruchomienie głównej sieci we wrześniu 2017 roku. Następnie sieć działała jako sieć sfederowana, w której akceptowane są transakcje ADA oraz dodawane są wyniki inteligentnych kontraktów i certyfikaty walidacji. Nie ma to wpływu na szybkość wytwarzania bloków. Dzięki temu powstanie większa społeczność. Zespół koncentruje się również na zapewnieniu, że blockchain Cardano nadal będzie się rozwijał pod względem zakresu i adopcji.

Zespół ds. rozwoju Cardano pracuje nad tym, aby kryptowaluta była bardziej przyjazna dla użytkownika, z nadchodzącą wersją o nazwie Plutus. Wykorzystuje ona język programowania Haskell, który jest łatwiejszy do zrozumienia i mniej podatny na błędy. Kolejnym celem zespołu rozwijającego Cardano jest uczynienie kryptowaluty bardziej przyjazną dla środowiska. Algorytm proof-of-stake, który zasila Cardano, zużywa mniej energii niż algorytm proof-of-work Ethereum.